SLD przedstawił kandydatkę na prezydenta Polski. To Magdalena Ogórek

Magdalena Ogórek – kandydatka SLD na urząd prezydenta Polski
Magdalena Ogórek – kandydatka SLD na urząd prezydenta Polski Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Kandydatem SLD na urząd prezydenta Polski będzie Magdalena Ogórek, znana z programów telewizyjnych doktor nauk humanistycznych, która zajmuje się m.in. historią Kościoła katolickiego. – Pani doktor Magdalena Ogórek jest symbolem Polski nowoczesnej – podkreślił Leszek Miller.


Oficjalnej prezentacji kandydatki dokonał Leszek Miller, zaznaczając, że Ogórek jest także "symbolem zmiany pokoleniowej i zgody narodowej". – To symbol Polski, która wierzy w swój sukces – oznajmił przewodniczący SLD.


Sama Ogórek zaznaczyła zaś, że jest zaszczycona dokonanym przez władze SLD wyborem. Kandydatka zadeklarowała, że w wyborach prezydenckich chce reprezentować całą lewicę. – Jestem przekonana, że cała polska lewica odniesie sukces w tej kampanii – powiedziała Ogórek.


Kandydatka dodała, że jest zwolenniczką prezydentury czynnej. Według niej głowa państwa powinna chętnie korzystać z przysługującej jej inicjatywy ustawodawczej. To właśnie zmiana porządku prawnego jest jej głównym celem. – Polskie prawo trzeba napisać od nowa. W tym celu chcę powołać komisję kodyfikacyjną – oświadczyła Ogórek, podkreślając, że jest kandydatką niezależną i nie należy do żadnej partii politycznej.
W związku z tym, że kandydaturę Ogórek zaprezentowano zaledwie kilka godzin po opublikowaniu informacji o śmierci Józefa Oleksego, w internecie pojawiły się głosy krytykujące zarząd Sojuszu. Sam Miller wytłumaczył, że "w dniu śmierci Józefa Oleksego pojawia się osoba, która chce kontynuować najlepsze tradycje lewicy".


W związku ze śmiercią Oleksego SLD przełożył jednak termin konferencji, podczas której Ogórek ma dokładniej przedstawić wyborcom swoją ofertę. Z Sojuszem Lewicy Demokratycznej Ogórek związana jest nieformalnie od kilku lat. W ostatnich wyborach parlamentarnych wystartowała z listy SLD w Rybniku.

Decyzja władz SLD nie spotkała się z najlepszym przyjęciem wśród części dziennikarzy i komentatorów.
Niemniej niektórzy starają się szukać pozytywnych stron zaskakującej kandydatury.


Ekspert ds. historii Kościoła i aktorka
Ogórek znana jest m.in. z występów w programach informacyjnych, gdzie wypowiada się jako ekspertka ds. historii Kościoła. Urodzona w 1979 roku Ogórek ma także doświadczenie aktorskie.

Zobaczyć można ją m.in. w niektórych odcinkach serialu „Na dobre i na złe" (rola pielęgniarki Magdy), jednym odcinku serialu „Lokatorzy” oraz filmach: „Los chłopacos” i „Pokaż kotku, co masz w środku”. W „Lokatorach” (odcinek 87.) Ogórek wcieliła się w postać sekretarki prezesa Ryszarda.
Kandydatka SLD jest także autorką książek: "Polscy templariusze - mity i rzeczywistość", "Beginki i waldensi na Śląsku i Morawach do końca XIV wieku”.