Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. U jej podstaw leżą zaburzenia w układzie immunologicznym. W czasie stanu chorobowego tarczyca zaczyna produkować przeciwciała, które atakują własne narządy. Choroba ta często występuje rodzinnie, przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, przez wiele lat rozwija się podstępnie, nie wpływając na funkcjonowanie tarczycy. Warto przy tej okazji wiedzieć, jaką dietę można stosować w czasie choroby.
- Dieta w chorobie Hashimoto powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana, aby dostarczać odpowiednią ilość witamin i minerałów. Chorobie tej często towarzyszy skłonność do tycia, dlatego, aby przyspieszyć metabolizm, należy spożywać 4-5 posiłków dziennie o niewielkiej objętości i w równych odstępach czasowych. Często konieczna jest też redukcja kaloryczności posiłków – wyjaśnia Eliza Gosławska, dietetyk.
Mniej tłustego
To, co wyróżnia dietę w chorobie Hashimoto to przede wszystkim ograniczenie spożycia zwierzęcych tłuszczów nasyconych (więcej informacji o diecie w chorobie Hashimoto znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobie-hashimoto). Przy tej okazji dietę należy zbilansować większą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Mowa tutaj przede wszystkim o oleju lnianym, oleju rydzowym, oleju rzepakowym, orzechach włoskich i migdałach. Oprócz tego źródłem zdrowego tłuszczu są: pestki dyni, sezam, słonecznik, awokado, oliwa z oliwek, olej kokosowy i niewielka ilość masła.
Eliza Gosławska namawia do jedzenia węglowodanów. - Ze względu na częstą insulinooporność zalecane jest spożywanie produktów zawierających węglowodany złożone: produkty zbożowe pełnoziarniste, kasze, ryż brązowy, otręby, komosa ryżowa, warzywa i owoce o małej zawartości cukru. Należy bezwzlędnie ograniczyć spożycie cukrów prostych: słodyczy, słodkich napojów, soków, dżemów wysokosłodzonych, miodu, pieczywa cukierniczego oraz owoców o dużej zawartości cukru:ananasy, banany, winogrona, mango. Krótko mówiąc, najlepiej spożywać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym – wyjaśnia.
Więcej białka, zero alkoholu
Osoby zmagające się z chorobą Hashimoto powinny też zwiększyć udział białka w diecie, chodzi głownie o białko zwierzęce. Idealnie do tego nadają się takie produkty jak chude sery twarogowe, jogurt, kefir, maślanka, chude mięso, chude ryby oraz jaja. Ważne jest również, aby dieta obfitowała w antyoksydanty: witaminy A, C, E oraz cynk i selen (dowiedz się więcej o witaminie E: https://portal.abczdrowie.pl/witamina-e).
W diecie należy unikać mocnej kawy i herbaty. Alkohol należy wyeliminować. Zalecane techniki kulinarne to: gotowanie, gotowanie na parze, duszenie i pieczenie bez dodatku tłuszczu. W pewnych przypadkach poprawę stanu zdrowia może przynieść eliminacja z jadłospisu glutenu lub mleka krowiego. - Jednak przed zastosowaniem diety eliminacyjnej należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem – dodaje Eliza Gosławska, dietetyk