Brytyjczycy też emigrują po zasiłki. 30 tysięcy pobiera świadczenia w innych państwach UE

W innych państwach Unii Europejskiej zasiłki pobiera co najmniej 30 tys. Brytyjczyków
W innych państwach Unii Europejskiej zasiłki pobiera co najmniej 30 tys. Brytyjczyków Fot. Joe Gough / shutterstock.com
W Wielkiej Brytanii wiele mówi się o imigrantach, którzy mają stanowić obciążenie dla systemu świadczeń społecznych. Mniejszy rozgłos towarzyszy natomiast Brytyjczykom, którzy pobierają zasiłki dla bezrobotnych w innych państwach Unii Europejskiej. Takich Brytyjczyków jest zaś niemało – co najmniej 30 tysięcy.


O pobierających zagraniczne zasiłki Brytyjczykach napisał „The Guardian”, powołując się na dane pochodzące z 23 państw Unii Europejskiej (nie udało się uzyskać danych dotyczących Brytyjczyków pobierających zasiłki w Holandii, Bułgarii, Chorwacji i na Cyprze).

Po przeanalizowaniu zebranych informacji okazało się, że w innych państwach Unii Europejskiej zasiłki pobiera co najmniej 30 tysięcy Brytyjczyków. Najwięcej Brytyjczyków – 11 222 – korzysta z irlandzkiego systemu pomocy społecznej. Dla porównania – brytyjskie zasiłki pobiera 2 620 obywateli Irlandii.

Brytyjscy bezrobotni wybierają najchętniej zamożne państwa unijne, których oferta socjalna jest niekiedy atrakcyjniejsza od tego, na co mogą liczyć w ojczyźnie. W Niemczech zasiłki pobiera 6 022 Brytyjczyków (w Wielkiej Brytanii z zasiłków korzysta 1 470 Niemców), we Francji – 3 042 (2 810).


W przypadku biedniejszych państw proporcje wyglądają jednak inaczej. W Wielkiej Brytanii zasiłki pobiera obecnie 3 870 Hiszpanów. W Hiszpanii z tego typu świadczeń korzysta 2 973 Brytyjczyków.

Różnica jest znacznie większa w przypadku wschodnich państw członkowskich – np. na brytyjskim zasiłku przebywa aż 14 880 Polaków (rekord zestawienia), podczas gdy polskie świadczenia pobiera tylko dwóch obywateli Wielkiej Brytanii. Podobne dysproporcje występują w przypadku Czech, Słowacji, Litwy czy Portugalii.

Łącznie w Wielkiej Brytanii zasiłki dla bezrobotnych pobiera mniej więcej 65 tys. imigrantów z innych państw UE. To w przybliżeniu 2,5 procent wszystkich unijnych imigrantów. Brytyjczycy, którzy pobierają zasiłki w innych państwach UE, stanowią zaś 2,5 procent brytyjskich imigrantów w tych krajach.

– Z tego wynika, że przytłaczająca większość Brytyjczyków żyjących za granicą, jak i unijnych imigrantów żyjących w Wielkiej Brytanii, nie stanowi nadmiernego obciążenia dla państwa – zauważyła dr Roxana Barbulescu z Uniwersytetu w Sheffield.

źródło: The Guardian
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...