Ks. Kloch o pigułkach "dzień po": Dziewczyna nie może kupić chipsów, a pigułkę tak"

Ks. Józef Kloch uważa, że Polska nie powinna rezygnować z recept na pigułki "dzień po"
Ks. Józef Kloch uważa, że Polska nie powinna rezygnować z recept na pigułki "dzień po" Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Kościół katolicki nie pochwala decyzji, na mocy której tzw. pigułki „dzień po” mają być sprzedawane bez recepty. Niezadowoleniu polskiego episkopatu dał wyraz ks. Józef Kloch, podkreślając, że pigułka „dzień po” może działać jak środek wczesnoporonny. – Dziewczyna nie może kupić w kiosku chipsów, nie może kupić piwa, wina, a taką pigułkę mogłaby kupić – zauważył na antenie Radia ZET ks. Kloch.


Podczas rozmowy z Moniką Olejnik ks. Kloch odniósł się do zakazu sprzedawania w szkołach tzw. śmieciowego jedzenia, który będzie obowiązywał od 1 września 2015 roku. Na mocy tego zakazu uczniowie i uczennice nie będą mogli kupić w szkolnym sklepiku np. chipsów.

Tymczasem, jak zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, jeśli przepisy nie ulegną zmianie, to nawet niepełnoletnia dziewczyna zostanie wyposażona w możliwość zakupienia bez recepty pigułki, która niszczy ludzkie życie.

Olejnik wskazała wprawdzie, że pigułka „dzień po” nie jest środkiem wczesnoporonnym, ponieważ „ona tylko uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka, a według Światowej Organizacji Zdrowia ciąża zaczyna się w momencie zagnieżdżenia się zarodka”. Ks. Kloch odrzucił jednak ten argument.

– Pani redaktor, określenie, że się nie zagnieździ, albo że jest przeciw życiu, dla mnie jest w tym wypadku, co do skutku, takie samo. (…). Kiedy doszło do zapłodnienia, ta pigułka, ten właśnie zastrzyk bardzo mocnych hormonów, zniszczy ten zarodek. To jest właśnie działanie wczesnoporonne, zależy w którym dniu i pod jakim względem to zrobimy – powiedział rzecznik episkopatu.


Ks. Kloch dodał, że Polska wcale nie musi rezygnować z recept na pigułki „dzień po”, ponieważ decyzja Komisji Europejskiej, która pozwala na prowadzenie otwartej sprzedaży, ma charakter fakultatywny, a nie obligatoryjny.

źródło: Radio ZET
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...