Dzięki erze selfie mężczyźni ubierają się lepiej. Możesz się śmiać, ale to prawda

Czy to prawda, że dzięki selfie mężczyźni ubierają się lepiej?
Czy to prawda, że dzięki selfie mężczyźni ubierają się lepiej? shutterstock.com
Mężczyźni ubierają się coraz lepiej i widać to na każdym kroku. Pięknie dopasowane koszule, dobrze skrojone spodnie, przystrzyżone włosy. Suzy Menkes, jedna z najważniejszych dziennikarek mody na świecie, wszelkie zasługi za to przypisuje... smartfonom. Czy to możliwe, aby selfie sprawiło, że panowie wyglądają świetnie? I dlaczego?

Miły pan z Instagrama
Kapelusze i stylowe snapbacki, kurtki skórzane i varsity albo płaszcze, koszule, bluzy, marynarki, a do tego mnóstwo świetnych dodatków i nawet biżuteria. Menkes jest zdania, że dzięki selfie mężczyźni w końcu zobaczyli siebie i zauważyli, jak można wyglądać dobrze. I co najlepsze, mają pomysły na własny styl. Tylko czy smartfon, pyta Menkes, może być rzeczywiście lustrem z tak dużym wpływem na męski wygląd?
Wystarczy przyjrzeć się męskim kontom na Instagramie. Najbardziej oczywisty hasztag "man" zdradza całą męską naturę. Panowie uśmiechnięci, pozujący w windzie, z gitarą, kumplami, dziewczyną. Wszyscy wyglądają naprawdę nieźle. Mają dobre fryzury, modne ubrania, pokazują lepszy profil.

-Komunikowanie siebie na zewnątrz zawsze miało na celu budowanie tożsamości. Dawniej jednak było mniej tych kanałów komunikowania - szkoła, rówieśnicy, dom. Teraz naszą publicznością stały się wszelkie internetowe media i w nich dokonujemy naszej autoprezentacji. Do niedawna dojrzała tożsamość następowała o wiele wcześniej niż obecnie. Teraz jednak jest tyle wyborów, że powstaje pewien chaos tożsamościowy. Internet stał się idealnym medium, w którym można siebie pokazywać - a więc panowie pokazują. I ci dorośli bardzo osobiście odbierają wszelką krytykę i pochwały, a selfie stanowi ich wiedzę o sobie - wyjaśnia psycholog.
Czyli... jak cię widzą, tak cię piszą? Okazuje się więc, że nie tylko panie są łase na komplementy i nie tylko one starają się wyglądać na zdjęciach świetnie, by zdobyć poparcie swoich "widzów".

-Mężczyźni, zagubieni wśród silnych kobiet, nie wiedzą, jacy mają być do końca, bo panie nie mają spójnego wymogu. I oni też, jak najbardziej, są na selfie i budowanie siebie podatni. To w jaki sposób inni nas postrzegają sprawia, że stawiamy sobie wygórowane oczekiwania. Potem jest przymus utrzymania tego idealnego wizerunku w realnym życiu.


Kochaj siebie samego jak Kanye West
Selfie więc działa tak, że nie tylko jest czymś, co stawia nas na równi z osobami znanymi, gwiazdami i celebrytami, lecz także pozwala na znajdywanie autorytetów wizerunkowych. Jeżeli młodzi chłopcy nie mieli takich w swoim otoczeniu i nie przywiązywali żadnej uwagi do swego wyglądu, to teraz, w dorosłym życiu, dzięki internetowi właśnie mają szansę to zmienić.
-Teraz, dzięki tej zróżnicowanej "publiczności" w internecie, panowie mają szansę zweryfikowania swojego sposobu ubierania się. I jest im to potrzebne. Teraz mężczyźni nie mają już zgody na "niechlujność jako atrybut męskości". Bo skoro kobiety mogą mieć dobrą pozycję zawodową i przy tym wyglądać świetnie, to czemu panowie mieliby nie? - dodaje psycholog.

Zupełnie innego zdania jest Michał Kędziora, autor bloga Mr.Vintage, który uważa, że ewolucja w ubiorze męskim wcale nie ma nic wspólnego ze smartfonami.

-Sama moda na selfie na pewno nie wpłynęła na to, że mężczyźni zaczęli bardziej dbać o siebie, bo ten trend rozpoczął się jeszcze przed erą selfie. Po prostu mężczyźni zaczęli wreszcie dostrzegać znaczenie ubioru w życiu prywatnym i zawodowym - wyjaśnia - W Polsce jest to szczególnie widoczne, w ostatnich latach nastąpiła duża zmiana i w tej chwili nie mamy się czego wstydzić na tle innych nacji europejskich, choć niestety stereotyp Polaka w sandałach i skarpetach nadal funkcjonuje.

To jak jest w końcu, drodzy panowie? Wydaje mi się jednak, że Suzy Menkes ma trochę racji. Zwłaszcza, jeśli uświadomimy sobie, jak bardzo rozwinięty jest teraz rynek odzieży męskiej. Oraz gdy spojrzymy na stare zdjęcia i porównamy je z obecnymi.


Chcesz więcej stylu? Polub nas na facebooku!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...