Komorowski o Dudzie: Jeśli pretendent na zwierzchnika Sił Zbrojnych rozważa wysłanie wojsk na Ukrainę, to to niepoważne

Bronisław Komorowski krytykuje Andrzeja Dudę za słowa o wysyłaniu wojsk na Ukrainę.
Bronisław Komorowski krytykuje Andrzeja Dudę za słowa o wysyłaniu wojsk na Ukrainę. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Prezydent namawia, by wyciszyć spory wokół tego, kto wyzwalał KL Auschwitz, bo zakłóci to obchody, które powinny być poświęcone ofiarom i ocalonym z nazistowskiego obozu. Skomentował też wypowiedź Andrzeja Dudy z PiS w sprawie wysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę. – To groźne i niepoważne – stwierdził.


Bronisław Komorowski tradycyjnie próbuje tonować nastroje i wyciszać konflikty polityczne. Jednak w wywiadzie dla TVP INFO padło kilka ostrych i jednoznacznych – jak na standardy Komorowskiego – opinii. Prezydent tłumaczył słowa Grzegorza Schetyny, który rozgniewał Rosjan mówiąc, że KL Auschwitz wyzwolili Ukraińcy.

– Trzeba uniknąć upolitycznienia tej rocznicy, by wydobyć nie kwestie politycznych sporów związanych zarówno z historią, jak i bieżącym czasem, ale to, że po raz ostatni w takiej skali gośćmi będą byli więźniowie – mówił Komorowski w programie “Dziś wieczorem”.

Podzielił też interpretację swojego kolegi z wykształcenia (obaj są historykami) i zawodu (obaj byli marszałkami Sejmu i głowami państwa). – Z tego co pamiętam, obóz wyzwalała jednostka formowana we Lwowie, na pewno byli tam Ukraińcy – mówił Komorowski. – Należy uszanować to, że w Małopolsce działali Rosjanie. Ale nie należy się o to spierać – dodał. Wezwał też, by spory historyczne na ten temat toczyć przy innej okazji.


Komorowski przekonywał, że nie należy odbierać Ukrainie nadziei na wejście do NATO. – Każdy kraj ma prawo oczekiwać, że będzie respektowany 10 pkt. Traktatu Waszyngtońskiego, mówiący, że każdy kraj może się starać o członkostwo – mówił prezydent Piotrowi Kraśce. - Nie zamykałbym furtki Ukraińcom, ale trudno sobie wyobrazić, że dzisiaj wszyscy w NATO zaakceptują dążenia Ukrainy – dodał. Zauważył też, że na razie nasz wschodni sąsiad nie spełnia warunków akcesji.

Komorowski ostro skrytykował Andrzeja Dudę, który stwierdził, że należy rozważyć udzielenie pomocy Ukrainie, choć nie sprecyzował, czy chodzi o pomoc militarną. – Jeśli pretendent do roli zwierzchnika Sił Zbrojnych chce się na poważnie zastanawiać nad wysłaniem wojsk na Ukrainę, to jest to niepoważne i groźne – powiedział prezydent. Dodał, że Polska musi tak pomagać Ukrainie, by nie szkodzić sobie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi