Jerzy Urban o "Charlie Hebdo": Dla 7 mln nakładu sam poświęciłbym 12 pracowników

Jerzy Urban oznajmił, że "chętnie poświęciłby dwunastu pracowników, żeby uzyskać 7 milionów nakładu"
Jerzy Urban oznajmił, że "chętnie poświęciłby dwunastu pracowników, żeby uzyskać 7 milionów nakładu" Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Jerzy Urban był w czwartek gościem programu „Tak czy nie”, gdzie mówił o ataku na redakcję „Charlie Hebdo” i granicach satyry. Były rzecznik rządu PRL nie zawiódł widzów, którzy liczyli na kontrowersyjne wyznania i oceny. Oznajmił bowiem, że dla 7-milionowego nakładu sam poświęciłby część swoich pracowników.


Numer „Charlie Hebdo”, który wydano po islamistycznym ataku na redakcję pisma, wydrukowano w nakładzie 7 mln egzemplarzy. Ze wstępnych szacunków wynika, że sprzedaż numeru może przynieść magazynowi nawet 10 mln euro. Tak duże liczby robią wrażenie, tym bardziej, że przed zamachem pismo ukazywało się w nakładzie 60 tys. egzemplarzy i miało problemy finansowe.

Odnosząc się do dużego wzrostu sprzedaży, słynący z zamiłowania do kontrowersji Urban oznajmił, że dla tak dobrego wyniku sam poświęciłby niektórych pracowników „NIE”. – Ja bym chętnie poświęcił dwunastu pracowników, żeby uzyskać 7 milionów nakładu. Tylko nie chciałbym być wśród nich – zaznaczył Urban, którego zacytowała prowadząca „Tak czy nie” (Polsat News) Agnieszka Gozdyra.
Urban odnosił się do sprawy ataku na redakcję „Charlie Hebdo” także na swoim blogu, gdzie przypomniał o trwającym procesie, który dotyczy opublikowanego przez niego satyrycznego rysunku Chrystusa Zdziwionego. Prokuratura oskarżyła Urbana o dokonanie obrazy uczuć religijnych.

– Nie porównuję procesu z mordem. Jednak u źródeł strzałów w Paryżu i donosów na mnie do prokuratury leży podobny mentalnie religijny fanatyzm. (…). Sądzę, że wstrząs spowodowany zdarzeniami we Francji i hasła „Je suis Charlie” powinno skłonić Sejm do skreślenia z kodeksu karnego przestępstwa określanego jako obraza uczuć religijnych – napisał Urban.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...