Kultura, gospodarka, rozwój. Logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy

Dyskusja o kulturze pod przewodnictwem prof. Jerzego Hausnera podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie, 23.09.2009
Dyskusja o kulturze pod przewodnictwem prof. Jerzego Hausnera podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie, 23.09.2009 Fot. Krzysztof Karolczyk/AG
Zapraszamy na debatę "Kultura i Rozwój", którą organizujemy wspólnie z Narodowym Centrum Kultury. Chcemy zaciekawić Was tematem z pozoru brzmiącym snobistycznie i marginalnie, a tak naprawdę mówiącym o motorze napędowym zmian społecznych i gospodarczych. Przyjrzyjmy się, jaki wpływ na ekonomię ma kultura. Wideorelację z panelu opublikujemy w sobotę 31.01 na stronie głównej naTemat.

Jednym z głównych haseł Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie było "Kultura się liczy!" Zwracało ono uwagę na ekonomiczny aspekt kultury i sztuki, i to zarówno na kwestię, jak ma wyglądać w zmieniającej się Polsce finansowanie tych dziedzin, jak i na wpływ kultury na gospodarkę. Leszek Balcerowicz podzielił wtedy środowisko co do sposobu finansowania kultury, ale niezależnie od tego wszyscy wiedzieli, że nadszedł czas na zmiany i skończyła się jakaś epoka. To było w 2009 r.


Kongres pozostawił po sobie pytania, na które odpowiedzią miał być (i jest) projekt "Kultura i Rozwój". Oznacza on dyskusję na temat relacji między gospodarką i kulturą i podkreśla znaczenie kultury jako motoru rozwoju, także tego ekonomicznego. Narodowe Centrum Kultury prowadzi ten projekt od 2010 r. Krzysztof Dudek, dyrektor NCK, przedstawił kilka jego głównych założeń w rozmowie z nami, a podsumowanie sporządził Edwin Bendyk na stronach Spisek Kultury. Do dyskusji dołącza się także naTemat, chcąc wprowadzić rozmowę na szerszy grunt. W zrozumiały, interesujący i inspirujący dla naszego wielkomiejskiego Czytelnika sposób pokażemy, jak zmienił się dyskurs o kulturze, jak wygląda postrzeganie jej roli w ostatnich latach i jak może zmienić się to w przyszłości.

Rozmowę rozpoczniemy od definicji podstawowych pojęć: czym jest ekonomia kultury? W jakim miejscu znajduje się nasz dyskurs o kulturze i rozwoju? I co bardzo istotne – jak wygląda świadomość naszych elit politycznych i gospodarczych w tej kwestii? Czy elity zdają sobie w ogóle sprawę ze znaczenia i pozytywnego wpływu kultury na system gospodarczy i społeczny?


Omówimy, co wydarzyło się podczas całego projektu "Kultura i Rozwój", ze szczególnym uwzględnieniem pracy Edwina Bendyka i Bogny Świątkowskiej. Podsumujemy dyskusje, które toczyły się w licznych miejscach w różnym czasie. Spróbujemy odpowiedzieć też na istotne w tej kwestii pytania:

1. O zysk – ten mierzalny, bezpośredni i możliwie szybki, czyli w jaki sposób kultura wprost przyczynia się do poprawy życia.

2. O wpływ polskiej historii i tradycji na sposób myślenia o źródłach gospodarczego rozwoju.

3. Dlaczego w Polsce tak późno pojawiła się refleksja nad ekonomią kultury?

4. Czy jesteśmy już na etapie, na którym "rozwój" rozumiemy nie tylko jako parametr ekonomiczny, ale także społeczny albo osobisty?

5. O dylematach ekonomii kultury – kultura może efektywnie "napędzać przemysł kreatywny", ale to tylko część jej rozwojowych funkcji. Jak inaczej wpływa na postęp społeczno-ekonomiczny?

W debacie uczestniczyć będą:
Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury
Bożena Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
prof. dr hab. Jerzy Hausner, kierownik Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej UEK, członek Rady Polityki Pieniężnej
Bogna Świątkowska, prezes Fundacji Bęc Zmiana

i pośrednio Edwin Bendyk, publicysta i dziennikarz "Polityki", odpowiedzialny za podsumowanie projektu "Kultura i Rozwój".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...