Sobota rano, w parku lub w lesie, 5 kilometrów. Jak biegać dla przyjemności?
Tekst powstał w ramach akcji PZU Biegaj na zdrowie
05 lutego 2015, 09:22·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 lutego 2015, 09:22
Lubisz biegać, ale nie masz zamiaru porywać się na maratony? Chcesz aktywność fizyczną traktować na luzie, nie potrzebujesz do szczęścia rywalizacji? Wolisz rodzinną atmosferę od treningu w stylu Rocky'ego? Parkrun może okazać się rozwiązaniem dla Ciebie.
Reklama.
Co to jest parkrun?
To cotygodniowe biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu. Przeznaczone są dla każdego, bez względu na doświadczenie i biegowy staż, osiągane rezultaty czy też wiek. Parkrun organizowane są w każdą sobotę o 9-tej rano, udział jest bezpłatny i odbywa się na podstawie rejestracji w systemie. Po zarejestrowaniu się, możemy brać udział w dowolnej liczbie biegów, w wybranej przez siebie lokalizacji. A do wyboru mamy wiele miejsc, bo parkrun to inicjatywa międzynarodowa. Biegi rozgrywają się na niemal na wszystkich kontynentach i koncentrują wokół siebie charakterystyczną, zżytą społeczność - biegaczy amatorów, którzy cenią rodzinna atmosferę i czas spędzany razem podczas zdrowej aktywności.
Jak (i dlaczego) to działa?
Uczestnik, po zarejestrowaniu się, otrzymuje swój kod uprawniający do biegów. Uzyskane rezultaty zapisywane są w profilach uczestników i przesyłane na adres ich poczty elektronicznej. W Polsce te rodzinne biegi organizowane są od października 2011 roku, w kilkunastu miastach w kraju. Od tego czasu liczba ich uczestników wyniosła prawie 100 000 osób. Parkrun jest inicjatywą non-profit, opierającą swoje istnienie na zaangażowaniu sponsorów. W tym roku strategicznym partnerem fundacji parkrun Polska został PZU. Dzięki temu udział w biegach jest bezpłatny i będą pojawiać się one w nowych lokalizacjach. Przyznawane są też nagrody za udział, wytrwałość czy postępy w wynikach.
Rodzinnie
Ideą parkrun jest zachęcenie do biegania osób w każdym wieku i w każdej kondycji fizycznej. Biegi mają charakter społecznościowy, uczestnicy raczej nie biegają z głośną muzyką puszczoną w słuchawkach: właśnie po to, by nie izolować się od innych. Zasady są luźne, a ich głównym celem jest tylko to, by bieg był bezpieczny dla uczestników. Trasę można przejść spacerem, a nawet przejechać ją na wózku inwalidzkim. Chcesz przebrać się za drwala albo za enerdowską atletkę z lat 80-tych? Proszę bardzo! Świetnym pomysłem, bardzo wspieranym przez organizatorów, jest bieg z dziećmi, Można też zabrać ze sobą czworonożnego przyjaciela.
Celem biegów, oprócz promocji aktywnego trybu życia, jest też aktywizowanie lokalnych społeczności. Organizacja cyklicznych biegów nie jest trudna i nie wymaga specjalnych umiejętności - wystarczą chęci oraz odrobina czasu w sobotę rano. To idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy mają ochotę zażyć odrobiny ruchu i przy okazji poznać sąsiadów lub wyrobić u swoich dzieci zdrowy, sportowy nawyk.
Uważamy, że 5 kilometrów jest dystansem, który odpowiada największej liczbie biegaczy; jest to dobry dystans dla tych, którzy dopiero rozpoczęli bieganie, jak również dla bardziej doświadczonych biegaczy w celach treningowych. Dystans ten może być pokonany w celach towarzyskich, jako klubowa sesja treningowa, w charakterze wyścigu lub jako część dłuższego dystansu.