Najdroższy bilet w Polsce: wstęp do Belwederu kosztuje kilkanaście milionów, choć w tym roku i tak kampania będzie tania

Bilet do Belwederu to koszt kilkunastu milionów złotych.
Bilet do Belwederu to koszt kilkunastu milionów złotych. Fot Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Kampania wyborcza to niebagatelny wydatek: dwie główne partie wydadzą na nią ponad 10 mln zł. Mniejsze partie po kilka milionów, a polityczny plankton od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy. Niewątpliwie bilet do Belwederu to najdroższa podróż w Polsce. Niektórzy muszą wziąć na nią kredyt. Oto jakie muszą spełnić warunki.


Poza programem i osobowością w kampanii wyborczej liczą się też pieniądze. A może przede wszystkim pieniądze. Potrzeba ich na organizację spotkań wyborczych, sztab i doradców czy wreszcie na reklamy. Pięć lat temu wyścig do Belwederu kosztował 40 mln zł (za wszystkich kandydatów). Bronisław Komorowski wydał wtedy 15,4 mln, a Jarosław Kaczyński 14,6 mln zł.

Biedniej niż 5 lat temu
W tym roku ta kwota będzie mniejsza, bo partie wiedzą, że Komorowski wygra, gra toczy się tylko o to, czy w pierwszej, czy w drugiej turze. Do tego jeszcze z powodu kryzysu partiom obcięto połowę subwencji. Dlatego szczególnie mniejsze ugrupowania będą oszczędnie wykładały pieniądze na promocję swoich kandydatów. Tym bardziej, że za kilka miesięcy będą musiały wyciągnąć z sakiewki ostatnie grosze na kampanię parlamentarną.

Dlatego PO najprawdopodobniej nie wyda na kampanię Bronisława Komorowskiego tyle, co poprzednio i ograniczy się do nieco ponad 10 mln zł. Tyle też wyda PiS, tym bardziej, że nie będzie promował Jarosława Kaczyńskiego, tylko Andrzeja Dudę. Widać już, że po efektownej konwencji inaugurującej kampanię, powrócono do niedrogiego objazdu po Polsce i spotkań w niewielkich salkach.


Bieda w SLD
To jednak nadal nie tak drastyczne oszczędności, jakie zapowiada SLD. Partia wyda na kampanię zaledwie połowę tego, co w 2010 r. (3,2 mln zł), czyli ok. 1,5 mln zł. “Rzeczpospolita” przekonuje, że to wynik poważnych tarapatów finansowych Sojuszu, bo partia nie może dostać kredytu. Rzecznicy sztabu Ogórek i SLD zaprzeczają, a nawet grożą pozwem autorom tekstu.

Jednak faktem, jest, że na razie kampania Ogórek nie generuje absolutnie żadnych kosztów, podczas gdy wydatki PiS przez samą tylko konwencję to już ponad pół miliona. Sam Leszek Miller przyznawał niedawno w "Jeden na Jeden" w TVN24, że "SLD jest partią, która nie spoczywa na pieniądzach".

Mniej pieniędzy, więcej pomysłów
Szastać pieniędzmi nie będzie też PSL, który nieustannie spłaca dług sprzed ponad dekady. Dlatego Adam Jarubas na kampanię dostanie ok. miliona złotych. To widać, bo teraz kandydat PSL rusza w objazd po kraju i spotkania z niewielkimi grupami wyborców. To bodaj najtańszy sposób prowadzenia kampanii, choć równocześnie mało widowiskowy, a przez to nie przebijający się do ogólnokrajowych mediów.

Dlatego można mieć nadzieję, że w czasie tej kampanii będzie mniej bezsensownego wydawania pieniędzy na reklamę, a kandydaci będą bardziej aktywni i postawią na kampanię bezpośrednią, program i debaty. No dobrze, z tym ostatnim przesadziłem. Ale mniej pieniędzy wymusi na sztabach większą pomysłowość. To daje szanse na ciekawą kampanię.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Monstrum – to jest największy Starbucks na świecie, do tego w jednym z najbardziej polskich miast
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Te nieszczęsne mapy są w każdym odcinku. "Iwan Groźny z Treblinki" to i tak świetny serial
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Czekamy na zarzuty". Księgowy, emerytka, gospodyni – to oni tworzą Lotne Brygady Opozycji
0 0Dwóch podejrzanych o terroryzm w rękach ABW. Wzorem dla nich był Breivik
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
0 0"Skończyła się władza totalna". Senacka większość anty-PiS potwierdzona
0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
0 0Wiemy, ile Polacy zamierzają wydać na tegoroczne Święta. To mało czy dużo?
0 07-latek zostawił na zajezdni ważny list. Zainteresował się tym wiceprezydent Poznania
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
0 0Jak zaplanować urlop w święta? W prosty sposób można dostać kilkanaście dni wolnego