Poseł PiS chce całkowitego zakazu in vitro. "Z powodu tendencji eugenicznych"

Jan Dziedziczak (PiS) uważa, że metoda in vitro powinna być w Polsce zabroniona
Jan Dziedziczak (PiS) uważa, że metoda in vitro powinna być w Polsce zabroniona Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Możliwość uchwalenia przez Sejm ustawy o in vitro bardzo niepokoi posła Jana Dziedziczaka (PiS). Według niego Polska powinna wprowadzić całkowity zakaz stosowania tej metody zapłodnienia. – Dajmy sobie spokój z drogim, nieskutecznym in vitro – zaapelował poseł.

Podczas rozmowy z portalem Fronda.pl Dziedziczak podkreślił, że metoda in vitro wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami i jest nieefektywna.

– Z powodu licznych błędów, tendencji eugenicznych, dramatów, jakie mogą się wydarzyć, metoda in vitro w ogóle powinna być w Polsce zabroniona – oświadczył poseł, który zasiada w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Jego zdaniem o wiele lepszym rozwiązaniem jest akceptowana przez Kościół katolicki naprotechnologia, która monitoruje fizjologiczną płodność i diagnozuje zaburzenia cyklu miesiączkowego. Naprotechnologia, jak zaznaczył parlamentarzysta, nie wywołuje żadnych zastrzeżeń moralnych.

– Postawmy na naprotechnologię, bo to skuteczniejsza pomoc: rodzi się tu procentowo więcej dzieci niż w przypadku in vitro – dodał Dziedziczak.

Ewa Kopacz chce ustawy o in vitro

O konieczności uregulowania kwestii in vitro w tej kadencji Sejmu premier Ewa Kopacz powiedziała w tym tygodniu dziennikarzom „Gazety Wyborczej”. Szefowa rządu przypomniała, ze obecnie konsultowany jest projekt ustawy, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

– Jeśli dziś z pieniędzy publicznych refundujemy program in vitro, to muszą być ramy prawne. Wolność ponad wszystko: nikt nikomu nie powinien urządzać życia, nikt nie powinien decydować za niego. Ale powinniśmy tworzyć prawo, które wybór wolnego człowieka chroni – podkreśliła Kopacz.


źródło: Fronda.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...