Episkopat podzielony w sprawie in vitro. "Niektórzy chcą mówić bardziej ludzkim tonem"

Sprawa in vitro podzieliła Episkopat?
Sprawa in vitro podzieliła Episkopat? Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Czas do zakończenia rządowych prac nad nową ustawą o in vitro upływa, a biskupi wciąż nie wypracowali jednolitego stanowiska w tej sprawie - pisze "Gazeta Wyborcza". Podkreśla, że różnica zdań wynika z wewnętrznych sporów w Episkopacie.


W ostatnim czasie do mediów dochodziły od polityków i niektórych hierarchów sprzeczne informacje dotyczące kościelnego stanowiska w sprawie in vitro. – Ze względu na dobro dzieci należy przede wszystkim poszukiwać naturalnego sposobu ich poczęcia, adopcji samotnego dziecka czy aktywności na rzecz dzieci potrzebujących opieki – napisało prezydium Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu wydanym przed dwoma tygodniami.

Mowa o projekcie ustawy, która ma zostać uchwalony najpóźniej do końca czerwca. Wzbogacony o nowe zapisy dokument zakłada szereg zmian, które dają przyszłym rodzicom m.in. większą swobodę w korzystaniu z możliwości sztucznego zapłodnienia.

– O in vitro prezydium pisało dość krytycznie, ale bez totalnej dezaprobaty – czytamy w "GW", komentującej marcowy komunikat KEP, podpisany m.in. przez jej przewodniczącego abp. Stanisława Gądeckiego. Tymczasem ostatnio w Warszawie, gdzie obradował Episkopat, biskupi byli bardziej nieprzejednani. Wśród "radykałów" prym wiedzie m.in. abp Henryk Hoser.

Jak wynika z ustaleń gazety, powołującej się na wypowiedź jednego z biskupów, taka różnica zdań wynika z faktu, że wśród hierarchów są zwolennicy złagodzenia twardego kursu wobec tych, którzy chcąc posiadać potomstwo, korzystają z metody sztucznego zapłodnienia.


– Niektórzy hierarchowie chcą, by o in vitro mówić bardziej ludzkim tonem, chcieliby zaprzestania wojny kościelno-politycznej – mówi "GW" anonimowy rozmówca. W grupie "liberalnych" biskupów mają znajdować się m.in. kardynałowie Kazimierz Nycz oraz Stanisław Dziwisz, a także wielu biskupów pomocniczych.


Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki