Jesteśmy gotowi walczyć za Polskę? Niezbyt licznie. Życie za wolną Ojczyznę oddałaby tylko jedna czwarta z nas

Jedynie 27 proc. rodaków skłonnych byłoby z bronią w ręku walczyć o wolną Polskę.
Jedynie 27 proc. rodaków skłonnych byłoby z bronią w ręku walczyć o wolną Polskę. Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Niepokojące wnioski płyną z sondażu przygotowanego przez Millward Brown dla „Faktów” TVN. Tylko 27 proc. ankietowanych rodaków deklaruje gotowość do walki z bronią w ręku w sytuacji, w której inne państwo zaatakowałoby Polskę. Więcej, bo aż 37 proc. stawiałoby opór angażując się w inne, niemilitarne działania. 19 proc. rodaków zwyczajnie wyjechałoby z kraju, 5 proc. poddałoby się najeźdźcom a 11 proc. nie jest pewnym tego, jak by się zachowało.

To – jak zaznaczają eksperci – niepokojące wyniki, ale i tak jest lepiej niż jeszcze rok temu. Na początku 2014 r. dziennik „Rzeczpospolita” opublikował bowiem wyniki badania, z którego wynikało, że życie lub zdrowie za kraj oddałoby jedynie 19 proc. Polaków a kolejnych 17 proc. byłoby gotowych poświęcić tej sprawie majątek. Jakiegokolwiek poświęcenia natomiast w ogóle nie brało pod uwagę 53 proc. kobiet i 29 proc. mężczyzn.

Z kolei w 2008 r. GfK Polonia przeprowadziła sondaż, w którym gotowość oddania życia w walce o niepodległość Polski deklarowało aż 71 proc. ankietowanych.

Źródło: TVN24.pl, Onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...