Litewski Sejm w trybie nadzwyczajnym przywrócił obowiązek zasadniczej służby wojskowej . Rząd ma najpóźniej do 1 maja przygotować odpowiednie projekty ustaw, a pierwsi poborowi zostaną powołani do służby najdalej we wrześniu.
Zgodnie z rządową decyzją, co roku w szeregi litewskiego wojska będzie powoływanych od trzech do trzech i pół tysiąca osób. Chodzi o mężczyzn w wieku 19-26 lat. Pobór zostaje wprowadzony na pięć lat. W tym czasie Litwa zamierza przeszkolić nawet 22 tys. osób. Nie ustalono jeszcze które grupy społeczne zostaną objęte poborem. Mogą to być zarówno studenci, osoby pracujące jak i bezrobotni.
Litwa zrezygnowała z zasadniczej służby wojskowej w 2008 r. Dziś przywrócono ją z poparciem znacznej większości posłów. Za zagłosowało 112 ze 141 posłów.
Zmiany w wojskowości wprowadziła także Polska. Premier Ewa Kopacz podpisała niedawno rozporządzenie, które pozwala wezwać niemal każdą osobę do odbycia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych. Do tej pory, powołani mogli zostać jedynie ci, którzy mają za sobą służbę czynną.
Rozporządzenie przyjęte 11 lutego, a ogłoszone 9 marca pozwala wezwać na ćwiczenia żołnierzy przeniesionych do rezerwy oraz tych, którzy nigdy nie mieli z wojskiem nic wspólnego.
Jak jednak podkreśla minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, rząd nie zamierza przywrócić powszechnego poboru do wojska.