Ponad 10 mld zł w trzy miesiące. Tak wzrosło zadłużenie Skarbu Państwa

Ministerstwo Finansów podało najnowsze dane o zadłużeniu Skarbu Państwa.
Ministerstwo Finansów podało najnowsze dane o zadłużeniu Skarbu Państwa. Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta
Aż o 10 mld 869,4 mln zł wzrosło zadłużenie Skarbu Państwa tylko od początku bieżącego roku. Z najnowszych danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że państwo jest na minusie już na prawie 791 mld zł. Najnowsze długi to według resortu przede wszystkim efekt potrzebo pożyczkowych budżetu państwa.


W szczegółowym ujęciu dług Skarbu Państwa w chwilo obecnej wygląda tak, że 510 mld 337 mln zł to zadłużenie krajowe, a kolejne 280 mld 460 mln zł to dług, który państwo polskie ma poza granicami kraju. Wszystkie te liczby są wyższe niż pod koniec roku ubiegłego. Pomimo tego Ministerstwo Finansów przekonuje, że zagrożona nie jest strategia ograniczania długu zagranicznego, który w założeniach resortu powinien stanowić nie więcej niż 30 proc. ogólnego zadłużenia. Dziś to wciąż ok. 35 proc.

Przypomnijmy, że o szczegółowej skali zadłużenia naszego państwa w zasadzie na bieżąco przypominają liczniki długu wypromowane przez prof. Leszka Balcerowicza. Pracują nie tylko na ulicach dużych miast, ale i w internecie. Dzięki nim w każdej chwili można zobaczyć, ile wynosi zadłużenie nie tylko Polski, ale i wszystkich rządów razem wziętych. Dług publiczny całego świata to już na przykład kilkadziesiąt biliardów dolarów.

Z danych tych można wyciągnąć też nieco pozytywnych informacji. Jak na przykład tą, że w Polsce stosunek długu publicznego do PKB na grubo ponad 50-proc. poziomie nie prezentuje się wciąż najgorzej. Na przykład w Stanach Zjednoczonych dług publiczny stanowi bowiem ponad 100 proc. PKB.


Źródło: tvn24bis.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...