Nowicka i Grodzka nie powalczą o prezydenturę. Minął termin składania podpisów do PKW

Wanda Nowicka i Anna Grodzka nie powalczą o prezydenturę.
Wanda Nowicka i Anna Grodzka nie powalczą o prezydenturę. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Anna Grodzka i Wanda Nowicka zrezygnowały ze startu w majowych wyborach prezydenckich. Obie kandydatki nie zebrały 100 tys. podpisów, wymaganych do rejestracji w Państwowej Komisji Wyborczej.

– W związku z zebraniem 91 tys. podpisów pod moją kandydaturą na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a tym samym nie przekroczeniem ustawowego progu 100 tys. podpisów wycofuję się z ubiegania się o najwyższy urząd w państwie – poinformowała na Facebooku kandydatka Unii Pracy.

Jak dodała, zdecydowała się ubiegać o prezydenturę "po wnikliwej analizie sytuacji na polskiej scenie politycznej i krytycznej ocenie słabnącej lewicy, obniżania się standardów w debacie publicznej oraz coraz częstszego uprawiania polityki gestów, a nie polityki czynów". Swoją kandydaturę Nowicka określiła jako "kandydaturę dialogu i zjednoczenia".

Wcześniej z ubiegania się fotel prezydencki zrezygnowała Anna Grodzka, kandydatka Partii Zielonych. Jak podał jej Komitet Wyborczy, udało się zebrać nieco ponad 85 tys. podpisów. W komunikacie podkreślono, że Grodzka "zamierza nadal działać na rzecz zjednoczenia lewicy społecznej wokół głównych postulatów z jej programu prezydenckiego, z myślą o przypadających jesienią wyborach parlamentarnych".


Termin dostarczania podpisów do PKW upłynął o w czwartek o północy. Na pewno o prezydenturę starać się będą: Bronisław Komorowski (PO), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (SLD), Adam Jarubas (PSL), Janusz Korwin-Mikke (KORWiN), Paweł Kukiz (niezależny), Janusz Palikot (Twój Ruch), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy). Z informacji w mediach oraz w serwisach społecznościowych wynika, że potrzebną ilość podpisów zebrali też Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz Grzegorz Braun (niezależny).

Źródła: Wirtualna Polska; Onet
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...