Ma być miękko, przytulnie i elegancko – poznaj najnowsze trendy w urządzaniu wnętrz

Modne są medziane lampy, które dają ciepłe złociste światło.
Modne są medziane lampy, które dają ciepłe złociste światło. Fot. ariadna de raadt / Shutterstock
Jeśli masz nowe mieszkanie czy dom, to wiele czasu zajmuje ci wymyślanie tego, jak je urządzić. Co jest modne, w co warto inwestować, i czy designersko zawsze znaczy drogo, opowiada Basia Dereń-Marzec, dekorator wnętrz, stylistka z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym.

Co to znaczy, że nasze mieszkanie czy dom są trendy?

W urządzaniu wnętrz także obowiązuje moda. Ona zmienia się z czasem, ale wolniej niż ta dotycząca ubrań. Co kilka miesięcy ogłaszane są nowe trendy w dekoracji pomieszczeń: kolory, tkaniny, tworzywa. Zawsze jednak warto pamiętać, że przestrzeń, w której będziemy żyć, urządzamy dla siebie, nie na pokaz.


Czyli musimy się w niej dobrze czuć...

Właśnie. Dlatego zanim zaczniemy robić, kupować cokolwiek, warto zastanowić się, co lubimy, jaki prowadzimy tryb życia, co najbardziej będzie nam odpowiadać. I tak dobierać trendy, by były zgodne z naszymi oczekiwaniami i charakterem.
A co teraz jest modne?

Wciąż jeszcze modne są lata 50. i 60. Pojawiają się roślinne desenie. Na czasie są też wzory kalejdoskopowe, czyli drobne geometryczne formy w różnych kolorach. Wnętrza stają się eleganckie, przytulne, bardziej poważne. Wszystko w dobrym gatunku, ale nie musi być fabrycznie nowe.


I wraca drewno...

Tak, już od dłuższego czasu modne jest naturalne drewno. Jeszcze niedawno dobrze było mieć coś na wysoki połysk. Teraz bardziej trendy jest drewno surowe, matowe, stare.

Przeczytałam, że warto też mieć w domu coś niebieskiego, turkusowego...

Ale to mają być kolory przydymione, takie trochę brudne, z nutą szarości. Albo delikatne pastele – niebieski, miętowy, turkusowy. Modne są też zielenie – od odcieni ciepłych po zimne. Pojawił się też kolor czerwonego wina. Więcej będzie teraz wnętrz ciemniejszych, takich otulających. Także tkaniny powinny być miękkie: aksamit, welur czy wełna.
Natomiast dodatki mogą mieć intensywne odcienie. Tylko trzeba uważać z ilością bibelotów oraz z różnorodnością ich formy – lepiej mniej niż więcej.

Jakie oświetlenie warto wybrać do swojego mieszkania czy domu?

Dużo jest teraz małych lamp i lampek, które oświetlają tylko wybrane miejsca. Chodzi o to, żeby było przytulnie. W ubiegłym roku popularne były lampy w stylu przemysłowym, fabrycznym. Teraz coraz częściej pojawia się oświetlenie z miedzi czy z mosiądzu. I nawet nie błyszczące, ale satynowe, eleganckie... Te lampy dają piękne złociste światło, które idealnie współgra z kolorami, o których mówiłyśmy.

A jakie meble są modne?

Przede wszystkim te w dobrym gatunku – najlepiej z drewna. Warto docenić wyroby rzemieślników. Nie kupować rzeczy tanich i byle jakich. Lepiej postawić na jakość, forma niech będzie prosta, dobrze zaprojektowana.

Czy modne, dobre zawsze znaczy drogie?

Właśnie nie! Oczywiście designerskie przedmioty zaprojektowane przez sławy designu zawsze będą dużo kosztować. Ale warto poszukać w warsztatach rzemieślniczych, na targach czy w antykwariatach (albo na strychach u babć). Tam też udaje się znaleźć rzeczy dobrze wymyślone i wykonane. No i na lata.

Może warto też spróbować zrobić coś samemu?

To dobry pomysł, jeśli ktoś rzeczywiście to potrafi. Polecam również przeglądanie tego, co dzieje się na portalach wnętrzarskich czy tych z rękodziełem (np. Pinterest). Tylko uwaga! Nie kupujmy wszystkiego, co nam się podoba. Niech to będą zakupy przemyślane, a rzeczy niech nie zamienią mieszkania w graciarnię.

Jeden porządny mebel to baza, wokół której można budować całą aranżację wnętrza. Bo jak budujemy wokół czegoś byle jakiego, to całe wnętrze potem sprawia wrażenie tymczasowości. A trendy są takie, że współczesne mieszkanie czy dom ma być kokonem, ostoją spokoju i harmonii. I wszystko powinno do siebie pasować – w całej przestrzeni, a nie tylko we fragmentach, np. w jadalni czy obok sofy.

Jeśli planujesz wydatki związane z urządzaniem swojego nowego lokum, policz wszystko dokładnie. Pomoże ci w tym na przykład serwis NAVIDOM. Znajdziesz tam przydatne kalkulatory i ciekawe porady, które pomogą ci uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przy kupnie własnego mieszkania.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem NAVIDOM.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...