Bezrobotni muszą płacić. Białoruś walczy z "pasożytnictwem społecznym"

Aleksandr Łukaszenka walczy z "pasożytnictwem społecznym"
Aleksandr Łukaszenka walczy z "pasożytnictwem społecznym" Fot. Mark III Photonics / shutterstock.com
Prezydent Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret, który wprowadza karę finansową dla osób niebiorących udziału w finansowaniu wydatków publicznych, czyli dla bezrobotnych. Nowe prawo ma zachęcić do pracowania pełnosprawnych ludzi w wieku produkcyjnym.


Grzywnę w wysokości 20 stawek bazowych (równowartość około 920 złotych) będą musieli zapłacić ci Białorusini oraz cudzoziemcy i bezpaństwowcy mieszkający stale na terenie Białorusi, którzy w ciągu roku uczestniczyli w finansowaniu wydatków publicznych przez okres trwający mniej niż 183 dni lub nie uczestniczyli w nim wcale.

Nowej kary nie będą płacić osoby, które brały udział w finansowaniu wydatków państwa przez co najmniej 183 dni w roku.

Opłata nie może być nałożona także na kobiety, które ukończyły 55. rok życia, mężczyzn, którzy ukończyli 60. rok życia, osoby niepełnosprawne, osoby niepełnoletnie, studentów oraz rodzica: pełnosprawnego dziecka mającego mniej niż 7 lat / niepełnosprawnego dziecka mającego mniej niż 18 lat / co najmniej trojga niepełnoletnich dzieci.

– Dekret zmierza do skłonienia pełnosprawnych osób w wieku produkcyjnym do pracy oraz zapewnienia, że biorą one udział w finansowaniu wydatków publicznych – napisano w komunikacie, jaki ukazał się na stronie internetowej prezydenta Białorusi.

O konieczności walki z „pasożytnictwem społecznym” Łukaszenka mówił już w 2014 roku. – Chcecie wrócić do określenia "pasożytnictwo"? Wracajcie! To będzie bardziej zrozumiałe dla narodu. Nie trzeba rezygnować z tego dobrego, co stworzono w radzieckich czasach, w tym i z podobnych określeń – mówił prezydent Białorusi.


źródło: "The Moscow Times"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Elitarna grupa zaczyna szukać Woźniaka-Staraka. Jeden z nurków zdradza szczegóły
0 0Co dalej z poszukiwaniami Woźniaka-Staraka? Mamy najnowszy komentarz policji
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"