Zakup mieszkania to ważna decyzja. I inwestycja. Musi być zatem przemyślana. Nasz specjalista przekonuje, że warto szukać mieszkania większego niż aktualne oczekiwania.
Zakup mieszkania to ważna decyzja. I inwestycja. Musi być zatem przemyślana. Nasz specjalista przekonuje, że warto szukać mieszkania większego niż aktualne oczekiwania. Fot. Michal Lepecki / Agencja Gazeta
Reklama.
Jestem singlem i zamierzam kupić mieszkanie. Co według pana powinienem brać pod uwagę? Te najważniejsze cechy?
Maciej Kamiński: Najważniejszą sprawą jest optymalne wykorzystanie posiadanego budżetu. Wybór lokalu mieszkalnego powinien być podyktowany prowadzonym trybem życia oraz indywidualnymi preferencjami. Doświadczenie ze współpracy z naszymi klientami wskazuje, że osoby młode i single najczęściej wybierają mieszkania mniejsze w układzie tzw. „kawalerki” pokoju z kuchnią lub tzw. „studio”. Aneksy kuchenne sprawdzają się w przypadku osób spędzających większość czasu poza domem i stołujących się w restauracjach. Zwykle nie potrzebują one przestronnej kuchni, a przestrzeń taka może zostać zaadaptowana na dodatkowe miejsce wypoczynku lub pracy.
Jakim osobom takie rozwiązanie może podobać się najbardziej?
Jest to szczególnie istotne w przypadku osób pracujących w domu, potrzebujących wygospodarowania kawałka podłogi na biurko i regał z dokumentami. Jeżeli zdarza się nam przyjmować w domu klienta, warto rozważyć zakup większego – dwupokojowego mieszkania, dzięki czemu możliwe będzie oddzielenie strefy prywatnej od ogólnie dostępnej, w której można przyjąć gości.
No dobrze, zostańmy jeszcze przy singlach. Czy przy kupnie mieszkania ważne jest myślenie - co będzie z tym mieszkaniem za 5, może 10 lat?
Niezależnie od tego, czy nabywca planuje w przyszłości mieszkać sam czy z kimś warto szukać mieszkania trochę większego niż aktualne oczekiwania. Myślę, że nie trzeba do tego przekonywać par, które wynajmowały razem pokój w mieszkaniu w czasie studiów. Dwie osoby przebywające w pomieszczeniu o powierzchni 10-12 metrów kwadratowych muszą wykazywać się sporą wzajemną cierpliwością i tolerancją. Dlatego też zawsze doradzamy naszym klientom zakup większych kawalerek.
logo
W Warszawie, ale nie tylko, kupimy nowe mieszkania dostosowane do potrzeb rodzin, ale także singli. Warto rozejrzeć się za dobrą inwestycją. Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta
Większych?
O powierzchni ok. 30 – 35 metrów kwadratowych. Takie mieszkania stanowią złoty środek. Dobrze w nich będzie czuć się zarówno singiel, jak i para, ponieważ każdy może usiąść w „swojej” części pokoju i zająć czymś innym. Asset Nieruchomości działa na rynku wrocławskim, na którym występuje deficyt mieszkań jednopokojowych dlatego też są one bardzo chętnie wynajmowane. Warto o tym pamiętać na przyszłość, ponieważ po powiększeniu się rodziny wynajęcie dużej kawalerki o dobrym standardzie może być stabilnym źródłem dochodu pasywnego dla rodziny.
A czego singiel powinien się wystrzegać przy kupnie mieszkania?
Przede wszystkim mieszkań, które mogą okazać się trudne w późniejszej odsprzedaży czy najmie. Warto unikać lokali, w których wydzielenie przedpokoju, kuchni czy łazienki odbyło się ze szkodą dla pokoju ponieważ to w nim będziemy spędzać najwięcej czasu. W codziennej pracy natrafiamy na ogłoszenia sprzedaży kawalerek o powierzchniach od ok. 17 do 35 metrów kwadratowych położonych w różnych typach budownictwa. Od kamienic, przez wielką płytę, po budownictwo deweloperskie. Różnica jest ogromna. Największe lokale mają blisko dwukrotnie większą powierzchnię. Pod względem komfortu użytkowania mieszkanie z osobna kuchnią powinno mieć co najmniej 25 metrów kwadratowych. Ze względów oczywistych należy unikać „kuchnio-łazienek” czyli łączenia tych dwóch pomieszczeń w jedno. Priorytetem jest również zapewnienie odpowiedniego oświetlenia mieszkania. Jeżeli mieszkanie jest ciemne i niedoświetlone sugerowałbym zrezygnowanie z jego zakupu.
Mieszkanie postanawia kupić para. Bez dzieci. Czy są wskazówki, którymi powinni się kierować przy kupnie mieszkania?
W takim przypadku sugerowałbym zakup mieszkania większego niż kawalerka. W zależności od możliwości finansowych, optymalnym rozwiązaniem jest zakup dwóch lub trzech pokoi. Odnosząc się do wcześniejszego pytania o planowanie. W przypadku pary, perspektywa posiadania potomstwa wydaje się bliższa niż w przypadku singla. Dlatego też moim zdaniem to jest właściwy moment na rozważenie kupna większego lokum. Mieszkanie dwupokojowe daje dużo większe możliwości adaptacyjne. Każdy z partnerów może zająć jeden z pokoi, co jest ważne podczas pracy w domu. Częstym rozwiązaniem jest także oddzielenie strefy prywatnej od ogólnie dostępnej, czyli podział na salon dla gości i sypialnię, do której mają wstęp tylko właściciele. W przypadku powiększenia się rodziny, mniejszy pokój może służyć jako dziecięcy.
logo
Domowe biuro to świetne rozwiązania dla każdego, kto pracuje we własnym M2. Fot. Flikcr.com/catherinecronin/http://bit.ly/1I98hpQ/CC BY-SA 2.0/http://bit.ly/1dsePQq
Z pana doświadczenia, co najczęściej decyduje, że pary kupują konkretne mieszkanie? 
Motywacje zakupu mieszkań to bardzo indywidualna materia. Niektórzy nabywcy zwracają uwagę na bliskość centrum i dobre połączenie komunikacyjne. Na drugim biegunie znajdują się osoby poszukujące zadbanego otoczenia, spokoju i dużej ilości zieleni. Poszukiwanie lokali zawsze poprzedzamy dokładnym wywiadem z nabywcą. Pytamy jaki tryb życia prowadzi, czy posiada dzieci, zwierzęta – to wszystko wpływa na wybór mieszkania. Pary z dziećmi zwykle zwracają większą uwagę na bliskość terenów zielonych i placów zabaw. Ważnym czynnikiem jest bliskość szkół i przedszkoli, choć coraz częściej rodzice wybierają placówki edukacyjne w pobliżu miejsca pracy, aby nie tracić czasu na dowożenie dzieci i w razie potrzeby móc szybko wyskoczyć z pracy do dziecka. Właściciele czworonogów, zwłaszcza tych potrzebujących ruchu, zwracają uwagę na bliskość terenów rekreacyjnych i zieleni. Pomijając indywidualne preferencje, wspólnym mianownikiem przeważnie bywa odległość i czas dojazdu do pracy.
Są też rodziny z dziećmi. Na co oni powinni zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?
Rodzice wychowujący małe dzieci powinni zwrócić szczególną uwagę na brak barier architektonicznych w budynku. Wysokie schody bez podjazdu dla wózków czy brak windy stanowią istotne przeszkody uprzykrzające codzienne korzystanie z nieruchomości. W przypadku awarii prądu wnoszenie wózka na siódme czy ósme piętro również nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto wybierać lokale na niższych kondygnacjach. Priorytetem rodziców jest zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, dlatego szczególną uwagę należy poświęcić wentylacji oraz wilgoci w mieszkaniu. Obecność grzybów i pleśni powinna dyskwalifikować mieszkanie ponieważ powodują groźne dla człowieka schorzenia m.in. alergie i choroby płuc. Lokalizacja powinna zapewniać bezpieczeństwo dzieci, czyli ograniczony ruch samochodowy. Tereny rekreacyjne i zielone oraz place zabaw cieszą się dużym powodzeniem wśród rodzin z dziećmi.
logo
Duże mieszkania dedykowane są rodzinom z dziećmi. Jak zaznacza Maciej Kamiński - zawsze warto wybierać większe mieszkanie, niż aktualnie potrzebujemy Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
A gdy ma się starsze dzieci?
W przypadku starszych dzieci i nastolatków ważne jest zapewnienie im prywatności – wówczas przydatne stają się dodatkowe pokoje.
Ciekawi mnie również to, czy warto zapłacić za mieszkanie więcej, jeżeli dostajemy coś extra. Parking, większy balkon. Coś co podnosi koszty, ale można powiedzieć „Warto zapłacić za takie mieszkanie więcej”?
Warto pamiętać o złotej zasadzie, że nie ma nic za darmo. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego nabywca często nie ma innego wyjścia, niż dokupić lub wynająć miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym, ponieważ deweloper nie przewiduje ogólnodostępnych miejsc postojowych wokół budynku. Decyzję warto podjąć w oparciu o cel inwestycyjny (mieszkalny czy pod wynajem), oraz możliwości jakie daje sprzedający: garaż, miejsce w wielostanowiskowym parkingu podziemnym, miejsce naziemne. Jeśli posiadamy samochód wart kilkaset tysięcy złotych, lub motocykl, który po sezonie i tak będziemy zimować w wynajmowanym garażu, myślę, że warto zainwestować dodatkowe środki w garaż.
Większe balkony, tarasy? Tym też kuszą deweloperzy.
Balkony i tarasy naturalnie podnoszą atrakcyjność mieszkania, należy jednak pamiętać o ograniczeniach jakie ze sobą niosą. Przede wszystkim stanowią dodatkową powierzchnię do utrzymania co pochłania nie tylko finanse ale i czas. Na niezadaszonych tarasach często lądują niedopałki i śmieci z wyższych kondygnacji. Ciekawym rozwiązaniem, rzadko spotykanym w naszej strefie klimatycznej są tarasy dachowe z trawnikami. Wymagają one jednak szczególnej pielęgnacji i niejednokrotnie ich adaptacja wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej. Rozważając zakup mieszkania z tarasem dachowym, warto zwrócić uwagę na umiejscowienie kominów wentylacyjnych aby uniknąć niepożądanych zapachów z innych mieszkań wywiewanych na zewnątrz budynku.
No dobrze, deweloperzy kuszą, a my powinniśmy zachować ostrożność. Jak zauważyć alarmujące nas detale? 
W każdym przypadku warto jest zwrócić uwagę na stan techniczny budynku. Przed nabyciem mieszkania warto udać się do zarządcy nieruchomości wspólnej i poprosić zarządcę o wgląd do Książki Obiektu Budowlanego i aktualnego obowiązkowego pięcioletniego przeglądu technicznego budynku. Dokumenty te powinny zawierać diagnozę aktualnego stanu całego budynku, oraz historię prowadzonych w ostatnich latach remontów. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej wiedzy technicznej warto jest posiłkować się opinią doświadczonego fachowca z zakresu budownictwa lub firmy zajmującej się eksploatacją nieruchomości jak np. Asset Nieruchomości. Specjalista najlepiej wie, w które miejsca budynku zajrzeć, czego szukać i jakie dokumenty finansowe w pierwszej kolejności zbadać, aby trafnie ocenić stan techniczno – użytkowy budynku i sytuację finansową wspólnoty.
Ostatnie pytanie. Jesteśmy pewni zakupu, wręcz gotowi podpisywać umowę. Czy są rzeczy które powinniśmy zrobić przed ostateczną decyzją. Na przykład - wywiad wśród przyszłych sąsiadów?
Kupno mieszkania jest inwestycją na lata, dlatego wyboru warto dokonywać przede wszystkim na podstawie chłodnej kalkulacji ekonomicznej i użytkowej lokalu. Naturalnie, nasze odczucia są szalenie istotnie, nie powinny jednak przesłaniać obiektywnych przesłanek za lub przeciw konkretnemu mieszkaniu. Dobrą praktyką jest przeprowadzenie wywiadu wśród przyszłych sąsiadów, jednakże warto brać poprawkę na otrzymane informacje ze względu na często zdarzające się konflikty sąsiedzkie, które mogą wpływać na obiektywizm rozmówców. Jako zarządca nieruchomości doradzam przede wszystkim wybranie się do zarządcy nieruchomości wspólnej, który w bezstronny i niezaangażowany emocjonalnie sposób przekaże nam cenne informacje. Rozmowy z sąsiadami można potraktować jako papierek lakmusowy ogólnej atmosfery.
logo
Zanim dokonamy zakupy mieszkania - sprawdźmy jego stan techniczny. Fot. Wiktor Kubiak / Agencja Gazeta
W mądrym planowaniu inwestycji pomocny może być na przykład serwis NAVIDOM, gdzie znajdziemy porady czy chociażby przydatne kalkulatory, które pomogą uporządkować pełen chaosu proces kupna i remontu mieszkania.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem NAVIDOM