
Początkowo opracowany przez dra Jana Wyżykowskiego program wierceń spotykał się z wieloma negatywnymi opiniami - głównie dlatego, że badania niemieckich geologów nie wykazały obecności złóż na tym terenie. Tym niemniej, rząd zobowiązał Państwowy Instytut Geologiczny do znalezienia złóż miedzi. Wiercenia były więc kontynuowane, aż w końcu odkryto pierwsze złoża w Lubinie i Sieroszowicach.
Spółka przez kilkadziesiąt lat rozwijała się pod parasolem państwa. We wrześniu 1991 roku Kombinat przekształcono w Spółkę Skarbu Państwa - KGHM Polska Miedź S.A. Wraz z restrukturyzacją, firma otworzyła swoje przedstawicielstwo w Londynie. W 1997 roku spółka weszła na giełdy papierów wartościowych w Warszawie i stolicy Anglii, jednocześnie dzieląc pomiędzy pracowników 30 milionów akcji (15 proc.).
Wstępem do prawdziwej, ogólnoświatowej ekspansji było zawarcie z kanadyjską firmą Abacus Minig&Exploration Corp. umowy o utworzeniu spółki joint venture z większościowym udziałem KGHM. Głównym zadaniem Spółki pod nazwą KGHM Ajax Mining Incorporated jest realizacja projektu górniczego eksploatacji rud miedzi i złota ze złoża Afton - Ajax w Kanadzie.
W Polsce dominują kopalnie głębinowe, ze względu na strukturę geologiczną złóż oraz konieczność ich wentylowania wysokosztowe. Tam, gdzie otwierane są nowe fronty eksploatacyjne, na Głogowie Głębokim-Przemysłowym, temperatura pierwotna skał wynosi 53 stopnie. Aby pracownikom zapewnić odpowiednie warunki pracy i obniżyć temperaturę do 28 stopni Celsjusza, trzeba wtłoczyć potężne ilości chłodnego powietrza. Koszt gotówkowy produkcji miedzi w Polsce przekracza 4 tysiące dolarów za tonę. Dla porównania, koszt produkcji w Sierra Gorda to około 2,5 tysiąca dolarów.
Jak twierdzi prezes KGHM, w przyszłości przemysł wydobywczy będzie w pełni zrobotyzowany. - Należy zwrócić uwagę, że eksploatacja złóż z czasem będzie dotyczyć tych coraz głębiej położonych. Zaczęliśmy od obszaru ZG Lubin, zaczynając się od 600 m głębokości, zaś teraz jesteśmy już na poziomie 1200-1300 m. Problem rosnącej temperatury będzie więc coraz większy, ale to nie jedyna kwestia – chodzi także o tąpnięcia czy ulatnianie się niebezpiecznych gazów - podkreśla prezes Wirth.
Patronem akcji "Polski biznes za granicą" jest KGHM Polska Miedź SA.