NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Nudzą cię miejskie trasy rowerowe i biegowe? Sprawdź 6 naszych inspiracji!

  Weekend w wakacje – czy istnieje lepsza kombinacja? Jak co tydzień zachęcamy do podjęcia ulubionej aktywności fizycznej – najlepiej za miastem, w otoczeniu natury. Tym razem przygotowaliśmy wybór najciekawszych szlaków dla mieszczuchów – tych jeżdżących na rowerach, spacerujących i biegających. Jeśli rozpoczynasz urlop, planujesz go w niedalekiej przyszłości bądź po prostu masz weekend, zachęcamy do spędzenia czasu w sposób aktywny: jeżdżąc na rowerze bądź biegając, zwłaszcza poza miastem. By zainspirować cię do poszukiwań ciekawych tras, przygotowaliśmy galerię najatrakcyjniejszych szlaków.

 • Czemu płaczemy od cebuli? Myślisz, że wiesz, ale to bardziej skomplikowane

  Choć na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się banalna – wcale tak nie jest. Fakt, że przy krojeniu cebuli pieką nas oczy i – w efekcie – płaczemy, wynika z mechanizmu obronnego, który w toku ewolucji wykształcił się w cebuli. Eric Block, chemik z Univesity at Albany, autor książki o warzywach z rodziny cebulowatych, wyjaśnia, jaki konkretnie proces stoi za wyciskaniem łez.

 • Przynosisz ciasto do pracy? Epidemia otyłości to też twoja wina

  Ciasto w pracy z okazji urodzin, odejścia z firmy albo urodzin dziecka znajomej to u ciebie standard? Cóż, niemal na całym świecie „kultura ciasta” to tradycyjny sposób świętowania różnych okazji i jednocześnie jeden z głównych powodów epidemii otyłości, a także kiepskiego stanu uzębienia pracowników biurowych.

 • Koniec z plastikowymi sztućcami. Teraz możesz mieć łyżkę i zjeść łyżkę

  Narayana Peesapaty wpadł na swój oryginalny pomysł podczas podróży do pracy. Zwrócił uwagę, że czas w autobusie to dla wielu osób idealny moment na śniadanie – ale nie to go zaniepokoiło. Zauważył, że wykorzystywane do tego setki plastikowych sztućców ląduje w koszu po jednorazowym użyciu. Bo co innego można z nimi zrobić? Peesapaty znalazł odpowiedź na to pytanie – można by je... zjeść.

 • Oszklona zjeżdżalnia 300 m nad ziemią. Najlepsze? Jest dla dorosłych

  Zatrzymaj się na moment i spróbuj sobie przypomnieć najbardziej odjazdową zjeżdżalnię, jaką kiedykolwiek zjeżdżałeś jako dziecko. Już? A teraz wyobraź sobie, że przy The Skyslide, cokolwiek pojawiło się w twoich wspomnieniach, nic nie jest wystarczająco odjazdowe...

 • Dlaczego „wszystko z umiarem” to najgorsza rada dla odchudzających się?

  „Wszystko z umiarem” to taka furtka, która sprawia, że w trakcie intensywnego procesu odchudzania lub kształtowania sylwetki, „raz na jakiś czas” pozwalamy sobie na „małe co nieco”. Niemal każdy trener potwierdzi, że nie ma w tym nic złego – problem polega na tym, że „wszystko z umiarem” to bardzo subiektywna kwestia, a jak pokazują badania, z reguły nie potrafimy nie określić, ile tak właściwie to „raz na jakiś czas”.

 • Pies najlepszym przyjacielem diabetyka – zwierzęta wyczuwają hipoglikemię

  Jak twierdzą brytyjscy badacze, psy mogą być skuteczną pomocą dla osób cierpiących na cukrzycę typu 1 (wymagającą regularnego przyjmowania insuliny). Dzięki ich bardzo wyczulonemu węchowi, mogą dać znać, gdy poziom cukru we krwi spadnie na tyle, by u chorego rozpoczął się epizod hipoglikemii.

 • Nadmierne korzystanie ze smartfonów w nocy może spowodować czasowe zaburzenie wzroku - wynika z niedawno opublikowanego raportu
  Sprawdzasz telefon w łóżku? Natychmiast przestań

  Dwie kobiety w Wielkiej Brytanii doświadczyły czasowych zaburzeń wzrokowych, które ujawniały się w nocy lub tuż po przebudzeniu, a według lekarzy jest to efekt nadmiernego korzystania ze smartfonów w nocy.

 • We Francji rodzi się najwięcej dzieci. Powód? Dobre przedszkola

  Starzejące się europejskie społeczeństwa to spory problem na wielu poziomach – liczba zgonów przewyższająca liczbę urodzeń, w połączeniu z emigracją może doprowadzić do kryzysu ekonomicznego. Tymczasem we Francji wskaźnik urodzeń wynosi obecnie 2,1 dzieci na kobietę, znacząco przewyższając statystyki hiszpańskie (1,3) czy japońskie (1,4). Francuski „The Local” ogłosił niedawno, że kraj nad Sekwaną to najlepszy „baby-maker” w całej Europie.

 • Koniec z przypinaniem roweru – smartbike to sposób na złodziei

  Jak wynika z danych amerykańskiego Krajowego Rejestru Rowerowego, każdego roku w USA łupem złodziei pada aż 1,5 miliona rowerów. Szybka kalkulacja pokazuje, że średnio co godzinę właściciela zmienia ponad 166 rowerów! Holenderski producent jednośladów, VanMoof, postanowił coś z tym zrobić i prezentuje pierwszy na świecie „smart-bike” .

O sobie

Publikował we "Wprost Biznes", I-LAB "Gazety Wyborczej" i Mamstartup.pl. Autor i wydawca dwóch książek: "25 najlepszych polskich startupów" i "Rozmowy z Aniołami" oraz zbioru opowiadań, wydanego nakładem oficyny ha!art: "Kierunkowy 22". Pomysłodawca i wydawca projektu startuptyping.pl, zainteresowany nowymi technologiami i startupami.

Napisz do autora: daniel.kotlinski@natemat.pl