Szef Tesco ostrzega brytyjskiego premiera. Ryzyko opuszczenia Unii skończy się ucieczką inwestorów

Szef Tesco ostrzega brytyjskiego premiera. Ryzyko opuszczenia Unii spowoduje ucieczkę inwestorów  z Londynu
Szef Tesco ostrzega brytyjskiego premiera. Ryzyko opuszczenia Unii spowoduje ucieczkę inwestorów z Londynu 1000 Words / Shutterstock.com
– Przekonanie o tym, że istnieje ryzyko opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię, może wpłynąć na decyzje inwestorów – powiedział prezes Tesco John Allan. Wszystko przez referendum, które może odbyć się jeszcze przed upływem 2017 roku.


David Cameron zapowiedział, że jeśli jego Partia Konserwatywna wygra majowe wybory, zorganizuje referendum w sprawie ewentualnego wyjścia kraju z UE. Informacja ta niepokoi zarówno państwa członkowskie, jak i przedstawicieli firm działających na Wyspach.

– W Londynie mieści się więcej regionalnych i światowych siedzib firm niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie. Niektóre z tych siedzib mogłyby relatywnie bezboleśnie zostać przeniesione do innych miejsc w Unii – stwierdził John Allan w rozmowie z "Independent".

W sobotę głos w tej samej sprawie zabrali również przedstawiciele holenderskiej firmy Philips. Jej szef Frans van Houten powiedział, że byłaby to wielka strata, jeśli Zjednoczone Królestwo nie byłoby już częścią Europy.

Jakich zmian chce David Cameron?
Londyn od jakiegoś czasu już nie kryje, że najchętniej cofnąłby decyzję o otwarciu granic dla przybyszów z Europy Wschodniej, premier Cameron co jakiś czas zapowiada kolejne ograniczenia w pomocy socjalnej dla imigrantów, a znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi na temat obcokrajowców mieszkających na Wyspach Nigel Farage apeluje: pracodawca powinien mieć prawo do tego, by zatrudniać ludzi wedle ich narodowości. Polaków nie zniechęca to jednak do życia na Wyspach. Wręcz przeciwnie – trzymają się mocno.


Brytyjski premier już pod koniec zeszłego roku zapowiadał zmiany, jakie będzie chciał wprowadzić w polityce imigracyjnej, jeśli jego partia wygra majowe wybory parlamentarne. Wśród najważniejszych znalazł się m.in. postulat czteroletniego obowiązku pracy na Wyspach przed rozpoczęciem ubiegania się o świadczenia socjalne. Chodzi m.in. o benefity w miejscu pracy, dostęp do mieszkań socjalnych czy ulg podatkowych.

Kolejne postulowane przez Camerona zmiany to: wydalenie z Wielkiej Brytanii bezrobotnych imigrantów, którzy nie znajdą zajęcia w ciągu pół roku od przyjazdu do kraju czy zakaz zatrudniania obywateli nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej dopóki gospodarka ich ojczystego kraju nie osiągnie poziomu reprezentowanego przez inne kraje UE.

źródło: "Independent"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
INNPoland 0 0Węgiel nie będzie się palił bez pieniędzy. Bankierzy mają plan, jak zadusić brudny przemysł
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
MamaDu 0 0Szkolne konkursy plastyczne to farsa. Psycholożka opisała jeden z nich i się zaczęło...
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Rodzina patchworkowa - czy warto się w to pakować? Każdego dnia sprawdzam to na własnej skórze
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem