Polska kupi śmigłowce za 13 mld złotych. Andrzej Duda: Dla mnie to jest niezrozumiałe

Polska kupi śmigłowce za 13 mld złotych. Andrzej Duda: Dla mnie to jest niezrozumiałe
Polska kupi śmigłowce za 13 mld złotych. Andrzej Duda: Dla mnie to jest niezrozumiałe Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Kontrakt wart 13 miliardów złotych przypadnie firmie Airbus Helicopter, która zgodnie z polskimi wymogami deklaruje inwestycje w zakłady lotnicze w Łodzi. Zdaniem kandydata PiS na prezydenta, to jednak za mało.


Według Andrzeja Dudy, wojsko powinno wybrać jedną z polskich maszyn produkowanych w Świdniku lub Mielcu. Przegranymi w przetargu są AgustaWestland, właściciel PZL-Świdnik oraz Sikorsky Company, właściciel PZL-Mielec. Zarząd PZL Mielec zapowiada złożenie oświadczenia w "najbliższym czasie".

– Dla mnie to jest niezrozumiałe, jak rząd może prowadzić taką politykę, wykluczającą de facto polskie produkty i polskie firmy, a promującą firmy zagraniczne, które nie mają w Polsce żadnych interesów – powiedział kandydat PiS na prezydenta.

Kupimy Patrioty od USA do tarczy antyrakietowej
Jak ogłosił na konferencji prasowej prezydent Bronisław Komorowski, w maju zaczną się szybkie negocjacje z Amerykanami nad kupnem zestawów rakiet Patriot. Departament Stanu USA opublikował oświadczenie, w którym zaznacza, że powitał z zadowoleniem decyzję Polski o zakupie pocisków.
Marie Harf
Rzeczniczka Departamentu Stanu USA

Polska jest jednym z filarów NATO a jej program modernizacji systemów obronnych bezpośrednio wzmacnia potencjał militarny Sojuszu. (...) Stany Zjednoczone są zaangażowane na rzecz bezpieczeństwa Polski i wspólnej obrony w ramach NATO Czytaj więcej

Ale wciąż nie wiadomo jednego: czy Polska otrzyma tzw. kody źródłowe do systemu. Jeśli nie, Amerykanie będą mogli unieruchomić Patrioty w dowolnej chwili. Wszystko to za jedyne, jak mówią szacunki, 16 mld złotych.
Patrioty to jeden z ważniejszych elementów systemu. Jest tylko jeden szkopuł - brak w ofercie wspomnianych kodów źródłowych, które są swoistym "mózgiem" systemu. Dzięki nim można dowolnie sparaliżować pracę każdego elementu systemu. Więcej na ten temat w serwisie innPoland.pl

źródło: onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...