Zmarł prof. Władysław Bartoszewski, który niespodziewanie musiał zostać hospitalizowany w piątkowe popołudnie. Już wówczas informacje o pogarszającym się stanie zdrowia pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego potwierdzała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wieczorem nadeszły jednak informacje o śmierci 93-letniego nestora polskiej polityki.
Polak niezastąpiony
– Władysław Bartoszewski był człowiekiem, którego nie sposób zastąpić. Był wzorem patrioty i zawsze na służbie dla Polski – skomentował śmierć prof. Władysława Bartoszewskiego przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Hołd zmarłemu politykowi oddała już także Platforma Obywatelska, prezydent Bronisław Komorowski, a także wielu innych polityków i ludzi mediów.
Żołnierz Armii Krajowej, więzień Auschwitz, działacz Żegoty, opozycjonista w okresie PRL-i i zasłużony dyplomata – tak krótko można opisać największe dokonania Władysława Bartoszewskiego dla Polski, której ofiarnie służył podczas okupacji, w czasach komuny, a także po 1989 roku. I pracował dla ojczyzny nadal, pełniąc obowiązki pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Koncentrował się on przede wszystkim na budowaniu dobrych relacji Polski z Niemcami, oraz Izraelem.