Z okazji wystawienia na widok publiczny Całunu Turyńskiego włoska policja spróbowała odtworzyć wygląd 12-letniego Jezusa Chrystusa. Wygląd twarzy młodego Zbawiciela został zrekonstruowany na podstawie widniejącego na Całunie Turyńskim wizerunku.
Ustalając wygląd młodego Jezusa, policjanci posłużyli się techniką wykorzystywaną między innymi przy postarzaniu wizerunków poszukiwanych od dekad osób, które widnieją na starych zdjęciach.
W tym przypadku policyjna metoda posłużyła do odmłodzenia wizerunku utrwalonego na Całunie Turyńskim, płótnie, w które miało zostać owinięte ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu.
Całun Turyński został wystawiony w Turynie 19 kwietnia. Lniane płótno będzie można oglądać do 24 czerwca. 21 czerwca przed Całunem ma się modlić papież Franciszek. Kościół katolicki do tej pory nie potwierdził oficjalnie autentyczności płótna. Niezależnie od tego, czy ciało Jezusa faktycznie spoczywało w Całunie Turyńskim, Kościół uważa płótno za symbol ludzkiej męki.
Wyniki niektórych badań, w tym wykonanych w 1988 roku badań wykorzystujących datowanie radiowęglowe, przekonują, że Całun Turyński powstał w średniowieczu, w XIII bądź XIV wieku.
Wyniki te są jednak kwestionowane przez część naukowców. Niektórzy sądzą, że płótno pochodzi z I wieku naszej ery, ale zawiera zanieczyszczenia powstałe podczas późniejszych napraw.
źródło: The Independent