18 maja zaczynają obowiązywać nowe przepisy kodeksu drogowego. Warto zapoznać się z nowymi zasadami, bo ich złamanie grozi kierowcom bardzo nieprzyjemną niespodzianką. Sprawdź co zmieni się na polskich drogach w poniedziałek.
Wyższe stawki za przekroczoną prędkość.
Najbardziej przemawiającym do rozsądku argumentem za tym, żeby przestrzegać przepisów są nowe, wyższe opłaty za mandaty. Za przekroczenie prędkości dopuszczalnej o 10 km/h w terenie zabudowanym zapłacimy już 114 złotych. Do tej pory było to zaledwie 50 zł. O prawie tysiąc złotych wzrośnie natomiast opłata za przekroczenie tejże prędkości o 50 km/h – zamiast 500, zapłacimy 1520 złotych mandatu. W tym ostatnim przypadku na trzy miesiące stracimy też prawo jazdy.
Utrata prawy jazdy na trzy miesiące grozi też kierowcom, którzy będą przewozili zbyt dużą liczbę pasażerów.
Jeździsz po alkoholu? Jesteś bez szans
O wiele bardziej restrykcyjne będą też kary za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Kierowcy z procentami będzie groziło więzienie, a nawet dożywotnia utrata prawa jazdy. W niektórych przypadkach sądy będą mogły orzec także grzywnę w wysokości 5 tysięcy złotych – na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym – lub 10 tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego.
Od poniedziałku niektórzy drogowcy mają też obowiązek zamontowania w pojeździe Alcolocka – urządzenia, które uniemożliwi uruchomienie samochodu, jeśli poziom alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy 0,1 mg/ 1 dm sześcienny. W posiadaniu tego urządzenia mają znaleźć się osoby, które wcześniej były już skazane za jazdę pod wpływem slkoholu.
Kary dla recydywistów
Jesteś dobrze znany policji? Grzywna za ponowne przekroczenie prędkości zwiększy się o połowę. Przestępstwem za które będzie groziło do dwóch lat więzienia, będzie prowadzenie samochodu w sytuacji, gdy wcześniej prawo jazdy odebrał nam sąd.
Młodzi kierowcy pod lupą
To nie koniec zmian. Już 3 stycznia 2016 roku w życie wejdą kolejne nowelizacje. Zmiany zakładają, że świeżo upieczeni kierowcy będą objęci dwuletnim okresem próbnym. Jeśli w tym czasie dopuszczą się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji , trzech wykroczeń spowodowanych zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, lub prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, starosta będzie miał prawo cofnąć im pozwolenie na kierowanie pojazdami.
Bezpieczeństwo pasażerów
Dzieci, które mają więcej niż 150 cm wzrostu nie będą musiały podróżować w foteliku bezpieczeństwa. Zniesiony zostanie przepis według którego obowiązkowo miały korzystać z fotelika do 12 roku życia. Co ciekawe, dzieci i młodzież, która nie przekroczy granicy 150 cm wzrostu, będą musieli jeździć w foteliku aż do ukończenia 18 roku życia.
Mandat dla cwaniaka
800 złotych będzie kosztowało udawanie osoby niepełnosprawnej. Nie ujdzie już nam na sucho parkowanie w miejscu oznaczonym wózkiem, jeśli nie mamy do tego uprawnień. Mundurowi liczą , że dzięki temu zmaleje liczba parkingowych cwaniaków.