Uwaga! Naukowy Bełkot w prosty sposób wytłumaczy ci czym są sterydy czy grafen

Uwaga! Naukowy Bełkot
Uwaga! Naukowy Bełkot Zdjęcie pochodzi z facebook.com/UwagaNaukowyBelkot
Dawid Myśliwiec jest twórcą jednego z najprężniej rozwijających kanałów na polskiej scenie YouTube – Uwaga! Naukowy Bełkot. W przystępny sposób opowiada o trudnych zagadnieniach, a młodzi masowo zapisują się, by uczestniczyć w jego popularno-naukowych wykładach.Uwaga! Naukowy Bełkot to kanał, który można umiejscowić w matematyczno-przyrodniczej działce. Jego twórca podejmuje zagadnienia takie jak antykoncepcja, sterydy, grafen czy aspartam i stara się jak najrzetelniej przedstawić o nich informacje tak, by każdy mógł zrozumieć dany temat.


Uwielbia patrzeć na ludzi, którzy go słuchają podczas wykładów. Na YouTube lubi liczby w statystykach, które z tygodnia na tydzień się powiększają. Zawsze wierzył, że może nie wszyscy ludzie są bardzo mądrzy, ale nikt nie chce być głupi, a za dobrze przekazaną wiedzę będą mu na pewno wdzięczni.


Od wielu lat trenuje koszykówkę. Mówi, że drużyna jest tak dobra jak jej najsłabszy zawodnik. To zdanie śmiało można porównać do społeczeństwa, które ma taką wiedzę, jak najsłabiej wyedukowana jego część.
– Jeżeli w referendum na temat atomowej energetyki mogłaby się wypowiedzieć osoba, która nie ma o niej żadnego pojęcia to w naszym wspólnym interesie jest, by ją uświadomić jakie są "za" oraz "przeciw" – mówi Dawid.


Jego zdaniem ludzie chcą decydować o wszystkim, ale nie ma możliwości, by na wszystkim się znali. Oczywiście pobieżnie można ich dokształcić w trudnych do przekazania zagadnieniach, ale jak powiedział Einstein – Trzeba to zrobić tak prosto jak się da, ale nie prościej.

Obecnie robi doktorat na UMCS w Lublinie z chemii, a od 5 lat prowadzi wykłady popularno-naukowe dla młodzieży. Na początku testował, jak do nich dotrzeć, by słuchali i doszedł do wniosku, że na slajdach muszą pojawić się memy. Dzięki nim uwaga zostanie przykuta, a informacja zapadanie w pamięć. Oprócz tego świetnie sprawdzają się konkursy na oszacowanie dobrego wyniku, w których nagrodą jest cukierek.

Na wykłady przychodzą sami z siebie. Zdarza się, że uciekają z lekcji, ale raczej wpadają po zajęciach. Po budujących rozmowach z młodzieżą doszedł do wniosku, że musi wyjąć z kieszeni telefon i zacząć nagrywać.
Pracuje z tygodnia na tydzień i wszystko robi sam. Co sobotę pojawiają się nowe odcinki, w niedzielę już wymyśla kolejny, poniedziałek i wtorek to czas na scenariusz, a później to już nagrywanie. I tak zawsze kończy montaż o 3 rano w sobotę.

Każdą minutę jego filmu trzeba liczyć jako 45 min przygotowań. Co ciekawe, Dawid wcale nie czyta tekstu, a wcześniej się go uczy. Jego program jest tak dopracowany, że na początku każdego odcinka pojawia się nawet spis treści, którego próżno szukać na innych kanałach.

– Zdarzało się, że kiedy chciałem pokazać znajomemu fragment jakiegoś nagrania na YouTube to nie mogłem go znaleźć – mówi. – Dzięki spisowi bez problemu można powrócić do interesującego nas zagadnienia, a nie oglądać 10 minut filmu – dodaje.

Na uczelni prowadzi zajęcia ze studentami, ale podejrzewa, że ci za nim nie przepadają, ponieważ jest bardzo wymagający i zdarza się, że potrafi nieprzygotowanego studenta wyprosić z laboratoriów.

Wierzy, że kiedyś sposób w jaki prowadzi zajęcia zostanie doceniony. Lubi zadawać pytania na które odpowiedzi próżno szukać w skryptach.

– Studia polegają na tym, by zdobywać wiedzę i wyciągać z niej wnioski – mówi. – Dziś dostęp do niej jest bardzo łatwy, wystarczy mieć tylko dobre sito w głowie, by ją dobrze wykorzystać. – dodaje.
Chciałby ze swoimi filmami wyjść poza mieszkanie i już planuje, by na drugi sezon ruszyć z crowdfundingowym projektem na Polak Potrafi. – Telefon komórkowych nie wytrzyma długo bez ładowarki, a czasem potrzebna jest spora liczba dubli– mówi Dawid.

Najwięcej czasu zajęło mu przygotowanie się do dwóch odcinków o szczepieniach. W pierwszym z nich chciał udowodnić na podstawie badań, że te nie wywołują autyzmu, co nie spodobało się ich przeciwnikom. Zaczęły się zarzuty, że ten odcinek został kupiony, więc postanowił nagrać kolejny gdzie rzetelnie omówił 8 najczęściej stawianych zarzutów przez antyszczepionkowców. Ostatecznie i tak nie udało mu się ich przekonać.

– Na pewno jest też wiele osób jeszcze niezdecydowanych w wielu kwestiach – mówi. – Chciałbym je przedstawić rzetelne i wyważone zdanie, by sami sobie wyrobili własną opinię na dany temat. Na YouTube niestety, jest więcej materiałów przedstawiających tylko jedną stronę – dodaje.

Dawid cieszy się, że na YouTube pojawia się coraz więcej wartościowych kanałów. Bardzo kibicuje Radkowi Kotarskiemu i jego Polimatom, Scifunowi Darkowi Hoffmannowi oraz Historii Bez Cenzury. Sam znalazł sobie działkę matematyczno-przyrodniczą, która nie jest jeszcze zapełniona i świetnie sobie radzi.

– Będę zadowolony nawet jeżeli tylko jedna osoba dzięki mnie postanowi iść stronę biologii i chemii – mówi. Zyskamy na tym wszyscy, a kto wie, być może będzie to następny noblista? – pyta.

Napisz do autorki: patrycja.marszalek@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POWYBORCZY PORANEK

WYNIKI, ANALIZY, KOMENTARZE