Poczta Polska operatorem narodowym przez kolejną dekadę

Fot.: materiały prasowe
Poczta Polska zwyciężyła w konkursie na pocztowego operatora wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej na lata 2016-2025. Taką informację podał w środę organizator konkursu Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Oferta spółki została wysoko oceniona przez komisję konkursową i uzyskała 210 na 220 możliwych punktów.


Obowiązek wybrania operatora wyznaczonego wynika z unijnego ustawodawstwa. W ten sposób Unia Europejska dba o to, by w warunkach liberalizującego się rynku pocztowego obywatele poszczególnych państw członkowskich mieli dostęp do wysokiej jakości usług pocztowych. Ponadto operator musi zadbać o zachowanie przystępnych cen i zapewnienie jednolitości zasad świadczenia usług na terenie całego kraju.

Od podmiotów aspirujących do pełnienia funkcji operatora narodowego wymagane jest posiadanie określonej liczby placówek pocztowych i centrów rozdzielczych: urzędów, filii, agencji pocztowych. Unijne przepisy precyzyjnie regulują te aspekty. W przypadku miast jedna stała placówka musi przypadać na 6 tys. mieszkańców. Z kolei na terenach wiejskich obowiązek ten dotyczy każdych 85 km kw. Operator narodowy musi doręczać przesyłki i listy w każdy dzień roboczy i nie rzadziej niż pięć dni w tygodniu przy zachowaniu określonych prawem wskaźników przebiegu przesyłek. Ma też obowiązek dbać o wyznaczony procentowy udział skrzynek nadawczych umieszczanych w taki sposób i w takich miejscach, by korzystanie z nich było możliwe w przypadku osób niepełnosprawnych. Wreszcie do funkcji operatora wyznaczonego należy wykonywanie zadań zarówno na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, jak i porządku publicznego.

UKE uznał, że powyższe warunki spełnia tylko Poczta Polska. – Taki wynik konkursu jest potwierdzeniem, że Poczta Polska jest dziś jedynym podmiotem, który w sposób skuteczny i bezpieczny może świadczyć usługi pocztowe na tych samych warunkach na terenie całego kraju. To sukces wszystkich Pocztowców, którzy skutecznie realizują nową strategią Spółki i którzy uwierzyli w możliwość przeprowadzenia skutecznych zmian. Dzięki temu Poczta Polska jest dziś silną i nowoczesną firmą – podkreśla Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej. – Nasza sieć placówek i solidni pracownicy, którzy zatrudniani są na umowach o pracę, to gwarancja jakości i niezawodności. Jesteśmy dumni, że przez kolejną dekadę będziemy pełnić tę zaszczytną funkcję – dodaje Jerzy Jóźkowiak.


W konkursie udział wzięła także Polska Grupa Pocztowa (PGP). Jej oferta została jednak odrzucona na skutek niespełnienia wymogów formalnych. Jak przyznała w rozmowie z PAP prezes UKE Magdalena Gaj, w przypadku PGP brakowało wielu dokumentów przygotowanych według wzorów z dokumentacji konkursowej. W tym także opisu sieci placówek pocztowych, wykazu centrów rozdzielczych, informacji o ich wydajności, informacji o środkach transportu oraz świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego. Komisja konkursowa badała obie oferty przez ponad miesiąc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Klaskali, ale się nie cieszyli. Tak obóz PiS reagował na słowa Morawieckiego
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
0 0Przy tych posunięciach twardy elektorat... wymięka. Tak PiS wkurzyło swoich wyborców
0 0Zapytali o koszty wizyt zagranicznych Szczerskiego. Kwota wbija w fotel
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA