Irlandia przegłosowała małżeństwa jednopłciowe! Wielka feta homoseksualistów

Jak pokazywały sondaże większość Irlandczyków popiera legalizację małżeństw tej samej płci
Jak pokazywały sondaże większość Irlandczyków popiera legalizację małżeństw tej samej płci Fot. Shutterstock
Irlandczycy przegłosowali małżeństwa jednopłciowe – 62,1 proc. obywateli w referendum poparło legalizowanie związków tej samej płci. To pierwsze takie referendum na świecie. Spośród 19 państw, które zalegalizowały małżeństwa tej samej płci, tylko w Irlandii głos w tej sprawie oddano społeczeństwu. Zainteresowanie było ogromne. Do urn poszło ponad 62 proc. Irlandczyków. W niektórych okręgach w stolicy "za" głosowało nawet 80-90 proc. ludzi.


W referendum chodziło o jedno zdanie – czy zgadzasz się, by w konstytucji pojawił się następujący zapis: ”Małżeństwo może być zwarte zgodnie z prawem przez dwie osoby bez rozróżnienia na płeć”. Głosowanie odbyło się w piątek, zakończyło tuż przed północą czasu polskiego. W sobotę od rana trwało liczenie głosów, ale i tak wszyscy byli pewnie, że większość była na ”tak”. Już po przeliczeniu 12 procent głosów za małżeństwami było 70 proc. głosujących, przeciwko – 30 proc. W niektórych rejonach Dublina (np. Cherry Orchard) po przeliczeniu większości głosów zwolenników nowego prawa było nawet 90 proc.

David Quinn z Iona Institute, który prowadził kampanię na ”nie”, jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników, przyznał się do porażki. ”Dobra robota. Gratuluję tym, co głosowali na ”tak” – napisał na Twitterze.

W katolickiej Irlandii za małżeństwami homoseksualnymi opowiadają się praktycznie wszystkie najważniejsze ugrupowania polityczne, łącznie z konserwatystami. – Mówimy, jako pierwsi na świecie, że naród Irlandii może rozszerzyć prawo zawierania małżeństw cywilnych na wszystkich obywateli – mówił premier Enda Kenny z partii Fine Gael.
Jeszcze na początku lat 90. związki homoseksualne były w Irlandii karalne. Dziś przeciwko nim występuje już tylko Kościół katolicki, który jednak coraz bardziej traci wpływy w Irlandii. Jak pisał Reuters, swoją kampanię na ”nie” ograniczył jedynie do nabożeństw w kościołach.

Frekwencja była bardzo duża – tylko w Dublinie głosowało ponad 65 proc. uprawnionych. Wielu Irlandczyków specjalnie w tym celu przyjechało m.in. z Wielkiej Brytanii, gdzie na co dzień pracują. Irlandzkie media porównują, że w ostatnich wyborach parlamentarnych frekwencja wyniosła 70 proc., a w przypadku referendum w sprawie powołania sądu apelacyjnego – zaledwie 39 proc.


Reuters powołuje się na sondaże exit polls, z których wynika, że zawieranie małżeństw jednopłciowych zaaprobowano w stosunku 2:1.

Małżeństwa homoseksualne legalizuje coraz więcej państw. – To idea, której czasy właśnie nadeszły. To globalny trend, którego nie da się powstrzymać - tak o legalizacji małżeństw homoseksualnych, na którą decyduje się coraz więcej państw na świecie mówi amerykański felietonista i działacz równościowy Peter Tatchell. Komentował w ten sposób niedawną decyzję francuskiego Senatu, który przesądził o przyjęciu nad Sekwaną prawa pozwalającego na nadanie małżeństwom homoseksualistom.

Źródło:Irish Times, RTE TV
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KRAJOBRAZ PO WYBORACH

WYNIKI, ANALIZY, KOMENTARZE