Polska w czołówce krajów o najwyższej zachorowalności na cukrzycę. Potrzebne są natychmiastowe działania

Obecna na I Konferencji Naukowej Expand była także wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera
Obecna na I Konferencji Naukowej Expand była także wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera Fot. Materiały prasowe ExPAND
Sytuacja stale się pogarsza. Do 2035 roku wzrost zachorowań na cukrzycę w Polsce wyniesie 19 proc. - prognozuje Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF). Do walki z tą chorobą rusza Europejska Sieć na rzecz Zmian w Polityce Zdrowotnej Dotyczącej Cukrzycy (ang. European Policy Action Network on Diabetes, ExPAND).


Działania tej organizacji w Polsce zostały zainaugurowane podczas I Konferencji Naukowej organizowanej wspólnie z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym, która odbyła się wczoraj w Warszawie. - Dobrze wiemy ilu Polaków jest zagrożonych cukrzycą. Znamy trendy na najbliższe lata. Potrafimy też precyzyjnie wskazać, w jakich grupach należy aktywnie prowadzić prewencję i badania przesiewowe, tak by były medycznie i ekonomicznie uzasadnione – przekonywał podczas konferencji prof. Tomasz Zdrojewski, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Obecnie nad Wisłą żyje ponad 2,7 mln diabetyków. Aż jedna piąta chorych nie jest świadoma schorzenia. - Za tą wiedzą powinny iść realne działania i wsparcie systemowe – od rzeczywiście działającego Narodowego Programu Zdrowia po nowoczesne rozwiązania ze strony płatnika (NFZ) takie, jak opieka koordynowana. Porażka prewencji cukrzycy w Polsce szybko spowoduje podwojenie kosztów terapii i leczenia powikłań z tego powodu – przestrzegał prof. Zdrojewski.

Właśnie po to, by nie dopuścić do ziszczenia się najgorszego scenariusza, cztery lata temu została powołana ogólnoeuropejska sieć ExPAND. Logika inicjatywy sprowadza się do tego, by w ramach walki z cukrzycą połączyć działania trzech zainteresowanych grup: pacjentów, lekarzy i ustawodawców.


- Pacjenci wiedzą bowiem najlepiej, czego realnie im brakuje. Lekarze, znają potrzeby pacjentów i posiadają wiedzę pozwalająca na proponowanie i opiniowanie rozwiązań na wszystkich obszarach, od profilaktyki po leczenie. Parlamentarzyści natomiast znają realia systemowe oraz uczestniczą w procesie legislacyjnym . Ich wiedza pozwala przełożyć pomysły pacjentów i lekarzy na język polityki i tworzonych w parlamentach ustaw– wyliczał Czesław Czechyra, zastępca przewodniczącego Komisji Zdrowia Sejmu RP i ambasador projektu w Polsce. - Jedynie ścisła współpraca tych trzech grup doprowadzi nas do właściwych i potrzebnych zmian – dodał.

Efektem wspólnych działań ma być konkretna mapa działań na rzecz przeciwdziałania cukrzycy. Strategia, nad którą pracuje obecnie powołana specjalnie w tym celu Rada Programowa ExPAND, pojawi się w ciągu najbliższych miesiącach. Ma ona zawierać m.in. takie pozycje, jak przeciwdziałanie otyłości, edukacja w społeczeństwie czy wspieranie innowacji w leczeniu. Podobne prace trwają też w pozostałych krajach członkowskich. Polska bowiem nie jest wyjątkiem na mapie Europy, jeżeli chodzi o rozrost epidemii cukrzycy.

Jak wskazują obliczenia IDF, do 2035 roku na chorobę tą będzie zapadł co dziesiąty mieszkaniec Europy. To nie koniec. Czeka nas także gwałtowny wzrost umieralności na cukrzyce i związane z nią powikłania. Wyniesie on aż 50 proc. Te zatrważające statystyki nie pozostawiają złudzeń. Cukrzyca, obok nowotworów i zaburzeń sercowo-naczyniowych, stała się jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Najwyższy czas działać! - apeluje ExPAND.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Monstrum – to jest największy Starbucks na świecie, do tego w jednym z najbardziej polskich miast
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Zapytaliśmy w TVP o "pierwszego Polaka bez wizy w USA". Odpowiedź rozwiewa złudzenia
0 0Coś tu się nie zgadza. Jak to możliwe, że Polak bez wizy poleciał 11 listopada?
0 0Te nieszczęsne mapy są w każdym odcinku. "Iwan Groźny z Treblinki" to i tak świetny serial
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Czekamy na zarzuty". Księgowy, emerytka, gospodyni – to oni tworzą Lotne Brygady Opozycji
0 0Dwóch podejrzanych o terroryzm w rękach ABW. Wzorem dla nich był Breivik
0 0Wiemy, ile Polacy zamierzają wydać na tegoroczne Święta. To mało czy dużo?
0 07-latek zostawił na zajezdni ważny list. Zainteresował się tym wiceprezydent Poznania
0 0"Skończyła się władza totalna". Senacka większość anty-PiS potwierdzona
0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
0 0Jak zaplanować urlop w święta? W prosty sposób można dostać kilkanaście dni wolnego