
Polska przedsiębiorczość powinna być chroniona i wspierana choćby przez to, że ciężary podatkowe będą ponoszone przez wielkie sieci hipermarketów, które dzisiaj w stosunku do swoich obrotów płacą grosze podatków
W trakcie kampanii Andrzej Duda kilkukrotnie powoływał się na wariant węgierski. Idol naszej prawicy Wiktor Orban wprowadził tam podatek wynoszący do 6 procent od wartości sprzedanych towarów w sieciach dużych sklepów. Jego stawka zależy od pozycji rynkowej sieci. Im większy jest udział w rynku, tym wyższa stawka. Jak wylicza Filipe Rosa, w tym wariancie Biedronka zapłaciłaby około 4 proc. podatku – tak jak płaci lider węgierskiego handlu Tesco. Polski Lidl zapłaciłby 1,5 proc. od obrotu, a Tesco 1,4. Nietrudno oszacować, że naliczone kwoty podatku byłyby horrendalne – Biedronka musiałaby wysupłać 1,5 mld złotych dla fiskusa. Tylko w 2013 roku kwota odprowadzonych podatków przez Jeronimo Martins Polska to ok. 700 mln zł, w tym podatek CIT w wysokości ponad 305 mln zł.
Także w przypadku tego projektu PiS, ustawy z 2012 roku, wszyscy czołowi detaliści zapłacą 2 procentowy podatek. Uważam, że przeniosą te wyższe koszty na swoich klientów, w celu utrzymania rentowności biznesu. Nowy prezydent musi poczekać na wynik jesiennych wyborów parlamentarnych, by sprawdzić, czy jego partia wygra i czy jest w stanie realizować swoje pomysły.
Wszystko to pod hasłem "wyrównywania konkurencji na rodzimym rynku". Walenie podatkami po łbach menedżerów zagranicznych sieci handlowych to zwykła populistyczna zagrywka. Nawet Artur Kawa, założyciel polskiej sieci handlowej "Stokrotka", zazdrości dużym firmom możliwości korzystania z efektu skali. Wpływowy Lidl może zamawiać swoje towary najtaniej u dowolnego producenta w Europie. A Biedronka zmusiła do obniżenia ceny nawet Coca-Colę, przekonując liczbą sprzedanych butelek napoju. Korzystają potem na tym Kowalski i Nowak, kupując np. czteropak piwa na nieustającej od lat promocji, albo tom przygód Harry'ego Pottera taniej niż w innych księgarniach.
Napisz do autora: tomasz.molga@natemat.pl