Archidiecezja prostuje relację "Gazety Wyborczej". Dziennik miał popełnić "przesadną nadinterpretację"

Archidiecezja krakowska sprostowała relację z wystąpienia kard. Stanisława Dziwisza, jaką opublikowała "Gazeta Wyborcza"
Archidiecezja krakowska sprostowała relację z wystąpienia kard. Stanisława Dziwisza, jaką opublikowała "Gazeta Wyborcza" Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Słowa, jakie kard. Stanisław Dziwisz wypowiedział podczas uroczystości Bożego Ciała, były przytaczane m.in. przez „Gazetę Wyborczą”. Wygląda jednak na to, że relacja dziennika nie odznaczała się precyzyjnością. Ks. Robert Nęcek, rzecznik archidiecezji krakowskiej, opublikował bowiem sprostowanie, w którym zasugerował, że „Wyborcza” dopuściła się „przesadnej nadinterpretacji”.


Oświadczenie ks. Nęcka, przytaczane przez redakcję "Gościa Niedzielnego", dotyczy tego, co kard. Dziwisz mówił podczas czwartkowych uroczystości o obecnym na nich prezydencie elekcie Andrzeju Dudzie.

Według „Wyborczej” kardynał powiedział: „Liczę, że pokładane w Andrzeju Dudzie nadzieje się spełnią i od sierpnia w Polsce będzie lepiej”. Kard. Dziwisz miał wymienić sierpień, ponieważ to właśnie w tym miesiącu prezydent Duda zostanie zaprzysiężony.

Co powiedział kard. Dziwisz?

Ks. Nęcek przekonuje jednak, że metropolita krakowski powiedział coś innego. Z jego relacji wynika, że w Boże Ciało kard. Dziwisz odniósł się do prezydenta elekta dwukrotnie. Po raz pierwszy zrobił to w katedrze wawelskiej, kiedy miało miejsce rozpoczęcie liturgii.

– Cieszymy się, że jest wraz z nami prezydent elekt, dla którego prosimy od Boga o pomoc w spełnieniu wszystkiego, o czym marzy społeczeństwo. Niech to marzenie stanie się rzeczywistością – powiedział wówczas metropolita krakowski.

Po raz drugi kard. Dziwisz wspomniał o obecności Dudy, gdy uroczystości dobiegały końca.

– Nie tylko, że wypada mi podziękować, ale czynię to z całego serca. Za obecność Rodziców i Pana Prezydenta elekta. Kraków jest Jego miastem – oznajmił kardynał.
Ks. Robert Nęcek

Jak więc w tym kontekście rozumieć słowa „Gazety Wyborczej”, w której napisano, że Metropolita Krakowski powiedział: „liczę, że od sierpnia w Polsce będzie lepiej”. Czy nie jest to przesadna nadinterpretacja słów krakowskiego biskupa, która wywołała niepotrzebne zamieszanie i burzę? Czytaj więcej

Nie tylko "Wyborcza"
Co ciekawe, identyczną nadinterpretacje popełnił portal Niezalezna.pl, którego redakcja raczej nie przepada za „Gazetą Wyborczą”.
Niezalezna.pl

Kardynał Dziwisz w czasie swojego wystąpienia odniósł się do obecności Andrzeja Dudy. – Witamy prezydenta elekta. Liczymy, że pokładane w nim nadzieje się spełnią i od sierpnia w Polsce będzie lepiej – powiedział metropolita krakowski. Nawiązał w ten sposób do daty, w której Andrzej Duda rozpocznie swoje urzędowanie – nastąpi to 6 sierpnia. Czytaj więcejŹródło: Gosc.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...