Polak w radzie Wikipedii! To pierwszy taki przypadek w historii

Polak będzie miał wpływ na rozwój największej internetowej encyklopedii na świecie.
Polak będzie miał wpływ na rozwój największej internetowej encyklopedii na świecie. Shutterstock.com
Prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego jako jedyny Polak i pierwsza osoba spoza USA i Europy Zachodniej wszedł w skład rady powierniczej Fundacji Wikimedia, która zarządza najpopularniejszą encyklopedią świata Wikipedią. Został wybrany przez wikipedystów z całego świata, a w plebiscycie głosowało na niego 5,5 tys. osób.

Prof. Dariusz Jemielniak od wielu lat jest czynnie zaangażowany w ruch wikipedystów. Jest także autorem etnograficznego badania międzynarodowej społeczności twórców haseł Wikipedii, które opisał w książce pt. „Życie wirtualnych dzikich: netnografia Wikipedii, największego projektu współtworzonego przez ludzi”.

Od dawna zabiegał m.in. o większe zaangażowanie naukowców w tworzenie i rozwój Wikipedii. Do współtworzenia społeczności wikipedystów zachęca też samych studentów, namawiając ich do pisania haseł i uzupełnia tych już istniejących. Teraz obiecuje kontynuować tę misję zbliżenia środowiska akademickiego do Wikipedii, która według niego, ma ogromne walory edukacyjne.

Jak zapowiada, teraz, kiedy został członkiem międzynarodowej rady Wikipedii, będzie mógł realnie wpływać na rozwój największej internetowej encyklopedii na świecie. Wśród zadań, które postawił przed sobą naukowiec jest m.in. to, żeby ukrócić nieobyczajne zachowania użytkowników encyklopedii. W tym celu będzie zabiegał o stworzenie specjalnego narzędzia do walki z mową nienawiści. Na co dzień Dariusz Jemielniak jest profesorem zarządzania, antropologiem organizacji.


Źródło: Polskie Radio
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...