Wspólnie spędzony czas to najlepszy prezent dla dziecka. 5 nietuzinkowych pomysłów na chwile z maluchem

Podróż z dzieckiem może być radością
Podróż z dzieckiem może być radością fot.: materiały prasowe
Osiem godzin w biurze. W domu dodatkowy etat: sprzątanie, pranie, gotowanie. Nic dziwnego, że pod koniec dnia opadamy z sił. Obecne tempo życia sprawia, że możemy poświęcić swojemu dziecku najwyżej kilkanaście minut dziennie. Tymczasem wspólne chwile z rodzicami to podstawa w procesie kształtowania się osobowości dziecka. Psycholog zdradza 5 pomysłów na mile chwile z dzieckiem.


Statystyki budzą niepokój. Blisko połowa dzieci w wieku szkolnym nie wie, co to jest wspólny niedzielny obiad z rodzicami. Z kolei jedna trzecia nie doświadcza uwagi zapracowanych rodziców wieczorami. Rekompensuje to sobie poprzez oglądanie telewizji czy gry komputerowe. Najgorzej jest z okazywaniem czułości w relacjach z rodzicami. Aż 70 proc. dzieci nie jest przytulana. Mówią o tym badania przeprowadzone przez Katedrę Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień wśród 1,8 tys. uczniów ze Śląska i Mazowsza.
Psycholodzy alarmują – brak uwagi ze strony rodziców jest niebezpieczny dla dziecka. Czują się nieszczęśliwe, a przez to często sprawiają problemy wychowawcze. To także od relacji z rodzicami zależy kształtowanie się osobowości dziecka i to, jak w przyszłości będzie postrzegało siebie i otaczający go świat.


– Spędzanie czasu z dziećmi jest jedynym sposobem na budowanie więzi z nimi – przekonuje psycholożka i psychoterapeutka dziecięca oraz rodzinna Małgorzata Ohme. Bycie rodzicem to odpowiedzialna funkcja i nie da się od niej uciec. – Nie ma jakości w relacjach z dziećmi bez poświęcenia odpowiedniej ilości czasu – dodaje psycholożka. Dlatego podpowiadamy, jak spędzić miłe chwile z maluchami. Nieważne gdzie, ważne z kim


Przed nami letnie wakacje. Jest to idealna okazja, by wyruszyć z maluchem w podróż. Ten pomysł nie musi wiązać się z dużymi wydatkami ze strony rodziców. Dziecko ucieszy się nie tylko z drogich wczasów za granicą. Wiele radości sprawi wyprawa do polskich gór czy kilkudniowy wyjazd nad Bałtyk. Dobrym pomysłem są także wycieczki tematyczne. Którego dziecka nie fascynują opowiadania o rycerzach? Dużą liczbą zamków może pochwalić się m.in. Dolny Śląsk, nie wspominając o słynnym Malborku. Całą rycerską mapę znajdziemy tutaj.

Minionki + konkurs = Niezapomniana zabawaWspólna podróż to także wspaniała okazja, by wraz z dzieckiem wziąć udział w trwającym właśnie Minionkowym konkursie organizowanym przez Škodę i Platinum Orlen Oil. Z pewnością nie będziecie się nudzili. Po to, by zostać uczestnikiem, wystarczy sfotografować wesoły moment ze wspólnych wakacji i załadować zdjęcie do Bananatora. Pozowanie, wybieranie najlepszych ujęć i walka o głosy dla waszego zdjęcia to wyjątkowe doświadczenie, które jeszcze bardziej umocni więź z pociechą.
Dzieci uczą się rywalizacji, dowiadują się, jak radzić sobie z porażkami i pogłębiają własne umiejętności. Wszystko pod opieką rodzica, co sprawia, że przeżywanie tego typu doznań staje się bezpieczniejsze. To nie koniec korzyści. Nagrodą główną jest wyjazd na MEGA-MINION-PARTY do Universal Orlando Resort na Florydzie.

DIY z dzieckiem

Kreatywnie spędzimy czas z dzieckiem także w domu. Pomoże w tym wspólne majsterkowanie. W ten sposób pomagamy dziecku rozwijać talenty plastyczne i wyobraźnię. Do dyspozycji mamy cały arsenał pomysłów: zrób girlandę, rycerski pojedynek, domek do zabaw z kartonu czy ulep plastelinowe Minionki. To właśnie te żółte stwory rządzą tego lata.
Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy


Dzieci uwielbiają się bawić. Rodzice niekoniecznie. Faktem jest jednak to, że podczas wspólnej zabawy możemy wiele się dowiedzieć na temat naszego dziecka i nierzadko jesteśmy zaskoczeni pomysłowością maluchów. Zabawa w chowanego, przebieranie się za ulubionych bohaterów kreskówki czy łamigłówki sprawią wiele radości dzieciom. Wspólne bawić się możemy także podczas podróży. Wiele ciekawych pomysłów znajdziemy tutaj

Za górami, za lasami

Formę zabawy powinno obrać także wspólne czytanie. Pierwsze styczności z książką są niezwykle ważne – ukierunkowują one podejście dziecka do lektur w przyszłości. Dlatego warto uczynić z całego procesu prawdziwy spektakl tak, by książka kojarzyła się z czymś przyjemnym. Za pomocą intonacji możemy doskonale przekazać nastrój utworu i skupiać uwagę dziecka. Wspólna lektura to także niebanalny pomysł na przekazanie maluchowi wiedzy o świecie i pozytywnych wzorców zachowań. Zyskujemy też pretekst do rozmowy z dzieckiem i zachęcamy go do wyrażania opinii.

Artykuł powstał we współpracy ze Škodą.