"Chcemy dokonać korekty w relacjach z Niemcami". Waszczykowski o planach prezydenta Dudy

Mówiąc o polityce zagranicznej prezydenta Andrzeja Dudy, Witold Waszczykowski zaznaczył, że "chcemy dokonać pewnej korekty w partnerskich relacjach" z Niemcami
Mówiąc o polityce zagranicznej prezydenta Andrzeja Dudy, Witold Waszczykowski zaznaczył, że "chcemy dokonać pewnej korekty w partnerskich relacjach" z Niemcami Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Objęcie władzy przez prezydenta Andrzeja Dudę doprowadzi do zmian w polskiej polityce zagranicznej. Jedną z nich będzie zapowiedziana przez Witolda Waszczykowskiego (PiS) „pewna korekta w partnerskich relacjach” z Niemcami. – Chcemy, aby Niemcy zaczęły przejmować się polskimi interesami – wyjaśnił poseł.


Waszczykowski podkreślił przed kamerami stacji TVN24, że Polska nie może być nastawiona antyniemiecko, chociażby dlatego, że Niemcy są jej największym partnerem handlowym. PiS oczekuje jednak, że partnerskie relacje z Berlinem będą w większym stopniu uwzględniać interesy Warszawy.

– Proszę tego nie demonizować, chcemy realizować interesy i liczymy na kompromisy. Jeśli Niemcy zabiegają o tani gaz, to dla całej Europy, dla Polski również – powiedział były wiceminister spraw zagranicznych.

Waszczykowski dodał przy tym, że prezydent Duda będzie usiłował wrócić do polityki Lecha Kaczyńskiego.

– To jest próba zdobycia pozycji podmiotowej w Unii Europejskiej i w innych instytucjach, do których należymy. Przez podmiotowość należy rozumieć taką pozycję, która umożliwi nam wpływanie, a przynajmniej to, że jesteśmy w planie minimum konsultowani przy decyzjach podejmowanych przez te instytucje wobec naszego regionu i oczywiście polityki wschodniej tych instytucji – wytłumaczył poseł.

Szczerski postawił Niemcom warunki
O planach Dudy opowiedział również Krzysztof Szczerski, przyszły minister ds. zagranicznych w Kancelarii Prezydenta. Szczerski zdradził „Rzeczpospolitej”, że celem pierwszej zagranicznej wizyty nowego prezydenta będą najprawdopodobniej Berlin i Paryż.


Mówiąc o relacjach z Niemcami, Szczerski przedstawił oczekiwania związane ze współpracą z zachodnim sąsiadem. Według niego zmianie powinna ulec polityka dotycząca konfliktu ukraińskiego, która nie może dłużej opierać się na tworzonym jedynie przez Francję, Niemcy, Rosję i Ukrainę formacie normandzkim. Szczerski chce także, by Niemcy zgodziły się na budowę w Polsce baz NATO.

– Wreszcie Berlin musi zgodzić się na takie dostosowanie polityki klimatycznej i energetycznej Unii, które umożliwi utrzymanie wydobycia polskiego węgla – dodał Szczerski.

źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"