Chomikuj.pl przegrał w sądzie. Serwis ma samodzielnie szukać pirackich filmów

Serwis Chomikuj.pl przegrał w sądzie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich
Serwis Chomikuj.pl przegrał w sądzie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich Fot. Chomikuj.pl
Serwis Chomikuj.pl przegrał w sądzie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, przez co jego pracownicy będą musieli samodzielnie wyszukiwać pirackie pliki zawierające trzy polskie filmy i blokować do nich dostęp. Orzeczenie sądu dotyczy filmów: „Dzień Świra”, „Katyń” i „Wenecja”.

Sąd Okręgowy w Krakowie, którego wyrok opisał „Dziennik Gazeta Prawna”, nakłada na serwis Chomikuj.pl nietypowy obowiązek. Raz w miesiącu jego pracownicy mają szukać za pomocą wyszukiwarek Google i Bing plików z wymienionymi filmami, które opublikowano nielegalnie na stronach Chomikuj.pl. Wyszukiwanie ma się odbywać poprzez wpisanie nazwy filmu oraz słów: chomikuj i film.

Blokowany ma być dostęp do plików wymienionych na pierwszych pięciu stronach wyników wyszukiwania. Comiesięczne wyszukiwanie ma być kontynuowane przez trzy lata od dnia uprawomocnienia wyroku.

Prawnik reprezentujący Chomikuj.pl nie krył, że treść wyroku bardzo go rozczarowała. Według niego nałożony na serwis obowiązek stoi w sprzeczności z art. 15 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Serwis zamierza złożyć apelację.

Serwis Chomikuj.pl został pozwany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Akson Studio, Studio Filmowe Zebra oraz producenta filmów „Katyń” i „Wenecja” Michała Kwiecińskiego.

Autorzy pozwu domagali się wcześniej od Chomikuj.pl usunięcia pirackich plików, ale serwis – powołując się na art. 14 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną i wymienione w nim kryteria tzw. wiarygodnej wiadomości– nie spełnił ich żądań. W związku z tym sprawa trafiła przed oblicze sądu, a ten nałożył na Chomikuj.pl karę finansową i obowiązek samodzielnego wyszukiwania pirackich plików.

źródło: GazetaPrawna.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...