Kazimiera Szczuka: Beata Szydło nie ma charyzmy

Kazimiera Szczuka mówi, że pojedynek Ewy Kopacz i Beaty Szydło nie jest pojedynkiem równorzędnych rywalek
Kazimiera Szczuka mówi, że pojedynek Ewy Kopacz i Beaty Szydło nie jest pojedynkiem równorzędnych rywalek Fot. Sławomir Kamiński / AG
– Beata Szydło miała kilka dziwnych wpadek i nie ma charyzmy. Ona się nie uśmiecha, nie wiedziała nawet, w którym roku Polska przystąpił do Unii Europejskiej…. – mówi w "Bez autoryzacji" feministka Kazimiera Szczuka.


Przed wyborami parlamentarnymi mamy pojedynek kobiet: Ewy Kopacz i Beaty Szydło. To starcie równorzędnych rywalek?

Nie wiem, czy można mówić o pojedynku. Może czegoś nie zauważyłam, ale Beata Szydło nie została chyba przewodniczącą partii? Słyszeliśmy tylko obietnicę czy zapowiedź, że ma zostać premierem, jeśli PiS wygra wybory. Ale na razie to gruszki na wierzbie. Takich kandydatów prezes już wskazywał i nic z tego nie wynikało. A obecność kobiet na głównej scenie polityki trzeba traktować zupełnie normalnie. Dobrze, że są, ale liczy się też jakość. Polityczka, która nie interesuje się agendą praw kobiet, nie będzie się tym zajmować i fakt, że jest kobietą nie poprawi sytuacji kobiet w Polsce. Ale, w ogólnym sensie, to dobrze, bo przynajmniej widzimy kobietę w poważnej roli.

Szydło jest “paprotką” Kaczyńskiego? Mnożą się komentarze, że jej kandydatura ma wyłącznie wymiar wizerunkowy, a premierem i tak będzie prezes PiS.

Po co używać słowa “paprotka”? Przecież nikt nie ma wątpliwości, że Beata Szydło odniosła sukces. To ona zarządzała kampanią prezydenta - elekta. Nie widzę powodu, by ją tak nazywać. Jeśli chodzi o jej kandydaturę, to oczywiście czym innym jest organizowanie kampanii, a czym innym sprawowanie władzy. Pani Beata Szydło miała kilka dziwnych wpadek a jej ekspresja, mowa ciała, mimika i ogólna aura nie tworzą jakiejś szczególnej charyzmy. Ale dokładnie to samo można powiedzieć o Jarosławie Kaczyńskim, a jednak on przekonuje ludzi i wciąga w swoje knowania. Więc trudno wyrokować.

Szydło byłaby lepszym premierem niż on?

Jarosław Kaczyński nie jest dobrym kandydatem na premiera. Jak pamiętamy, stworzył rząd, który jego agresję, podejrzliwość i spiskowe teorie skierował przeciwko własnej koalicji. To są wręcz kompetencje ujemne do sprawowania władzy. Na temat pani Szydło nie wiemy wiele. Sądziła, że wstąpiliśmy do UE w 1993. To dziwne. Ale na pewno świetnie zarządzała kampanią prezydencką.


Być może zostanie szybko zastąpiona, tak jak to się stało z Kazimierzem Marcinkiewiczem. Jarosław Kaczyński jest przebiegły.
Czyli Szydło pasuje pani bardziej niż Kaczyński?

Pani Szydło mi nie pasuje, bo jestem przeciwniczką PiS-u. Natomiast zapewne pasuje wyborcom PiS i to jest tutaj najważniejsze. Premier Kopacz działa, pracuje, podejmuje decyzje. Wiele na nią spada krytyki, ale nie zamierza się poddawać. Może jest chwiejna, nie wiadomo, czy jej plan to skręt w lewo czy w prawo, ale to przecież istota działania całej platformy. Teraz premier Kopacz musi wyjść z oblężenia, nie sądzę, aby chciała przekazać to zadanie komuś innemu. Krótko mówiąc - rządzi w niełatwej sytuacji. No a jeśli idzie o panią Beatę Szydło to na razie wiemy, że wypromowała prezydenta elekta. To sukces, ale jeszcze nie prognoza jej własnej przywódczej roli.

Kopacz w PO, Szydło w PiS, w Twoim Ruchu Barbara Nowacka, w SLD Paulina Piechna-Więckiewicz. Dlaczego nagle partie wystawiają na pierwsze linie kobiety?

Widocznie widzą wreszcie, że to jedyna nadzieja na zmianę. Paulina Piechna-Więckiewicz i Barbara Nowacka zasiadają w zespole programowo-organizacyjnym, który przygotowuje podstawy wspólnej listy lewicy. To bardzo dobrze. O kobietach mówi się, że mają więcej zdolności negocjacyjnych. Poza tym jedna i druga to urodzone liderki. Działając na rzecz koalicji lewicy dają więcej nadziei niż Leszek Miller i Janusz Palikot.

Napisz do autora: michal.gasior@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Monstrum – to jest największy Starbucks na świecie, do tego w jednym z najbardziej polskich miast
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Te nieszczęsne mapy są w każdym odcinku. "Iwan Groźny z Treblinki" to i tak świetny serial
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Czekamy na zarzuty". Księgowy, emerytka, gospodyni – to oni tworzą Lotne Brygady Opozycji
0 0Dwóch podejrzanych o terroryzm w rękach ABW. Wzorem dla nich był Breivik
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
0 0"Skończyła się władza totalna". Senacka większość anty-PiS potwierdzona
0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
0 0Wiemy, ile Polacy zamierzają wydać na tegoroczne Święta. To mało czy dużo?
0 07-latek zostawił na zajezdni ważny list. Zainteresował się tym wiceprezydent Poznania
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
0 0Jak zaplanować urlop w święta? W prosty sposób można dostać kilkanaście dni wolnego