PiS chce poszerzyć referendum o dodatkowe trzy pytania
PiS chce poszerzyć referendum o dodatkowe trzy pytania Fot. Sławomir Kamiński / AG

– Złożymy w przyszłym tygodniu wniosek o rozszerzenie referendum w sprawie JOW. Zapytamy Polaków o wiek emerytalny, sześciolatki w szkołach oraz o prywatyzację Lasów Państwowych. To będzie sprawdzian dla władzy – powiedziała podczas spotkania z wyborcami wiceprezes PiS Beata Szydło.

REKLAMA
Deklaracja dotycząca wniosku o dodanie trzech referendalnych pytań padła w sobotę dwukrotnie. Beata Szydło mówiła o takim pomyśle na wiecu w Bełchatowie, który jest przystankiem w podróży “Szydłobusa”.
Kandydatka PiS na premiera podkreśliła, że w jej rozmowach z Polakami często pojawiają się pytania dotyczące bezrobocia i emerytur. – Polacy mówili też i pytali, dlaczego mamy pracować do 67. roku życia, dlaczego nikt nas nie pyta o zdanie, a projekt obywatelski został wyrzucony do kosza?! Dlaczego nie spotkano się z rodzicami sześciolatków? Czy nie mają prawa, by rządzący wysłuchali ich argumentów?! Ten projekt obywatelski też wylądował w koszu - dziś trzeba wyraźnie powiedzieć, że Polsce potrzebny jest dialog i pokorne słuchanie obywateli – stwierdziła.
Według niej pytanie o wiek emerytalny powinno zostać zadane w ramach wrześniowego referendum w sprawie JOW-ów. Poza tym PiS chce też zapytać Polaków o prywatyzację Lasów Państwowych (jak twierdzi, rząd ma takie plany) i sześciolatki w szkołach.
– Na tym polega władza, że trzeba słuchać obywateli, co do nas mówią. Władza jest służbą – powiedziała Szydło.
Referendum zostało zarządzone na 6 września. Polacy będą odpowiadać na trzy pytania. Pierwsze dotyczy JOW-ów, drugie - sprawy finansowania partii politycznych z budżetu państwa, trzecie - zasady, by wątpliwości w sprawach podatkowych interpretować na korzyść podatnika.