Reklama.
Andrzej Duda złożył przysięgę i został nowym prezydentem Polski. Ale to nie jedyne ważne wydarzenie tego dnia: w sumie zaplanowano cztery wystąpienia nowej głowy państwa. Intensywny dzień skończy się o 19.30 wydarzeniem transmitowanym na żywo przez Facebooka, które sztabowcy Dudy nazywają przełomowym. Przez cały dzień będziemy śledzić i relacjonować wszystko, co związane z zaprzysiężeniem nowego prezydenta.
- Odpowiem na część pytań, na wszystkie nie zdążę, bo mam jeszcze inne zobowiązania w tej kampanii, spotkanie z rodziną, która przyjechała, która mocno mnie wspierała - usprawiedliwił się Andrzej Duda.
Nowego prezydenta pytano o to, jak chce zachęcić Polaków mieszkających za granicą do powrotu. - Nie będę przekonywał siedząc tutaj i mówiąc "wracajcie", bo oni już raz zostali tak oszukani, w 2007 r., przez kandydata na premiera - mówił Duda. - Tutaj trzeba stworzyć takie warunki, żeby ci młodzi ludzie mogli tu wrócić - dodawał.
- Będę robił wszystko, by wiedza o Żołnierzach Wyklętych była obowiązkowym elementem nauczania historii w szkołach - zapowiedział prezydent Duda.
Z kilkuminutowym opóźnieniem Andrzej Duda zaczął odpowiadać na pytania internautów. Do 19.30 było ich prawie 2800.
Po oficjalnych uroczystościach Andrzej Duda przeszedł do mniej oficjalnych obowiązków: przeszedł przez tłum ludzi rozdając autografy, ściskając setki dłoni i robiąc dziesiątki selfie. Później przemówił do zebranych przed Pałacem Prezydenckim. Jego wystąpienie było utrzymane w kampanijnym stylu.
- Nie słuchajcie tego co opowiadają, że się nie da obniżyć wieku emerytalnego albo podnieść kwoty wolnej, bo się budżet zawali. To bzdury - ostro stwierdził prezydent i zapowiedział pracę nad odbudową Polski. - Ta naprawa rzeczypospolitej jest potrzebna we wszystkich dziedzinach, bo zniszczyć jest łatwo, ale odbudować bardzo trudno - mówił Duda.
- Mam świadomość, że jeżeli się nie sprawdzę, to będę prezydentem pięć lat, odejdę z żalem i wstydem. Ale dotychczas zawsze mi się udawało - powiedział prezydent. - Po takim kryzysie morale społecznego po ostatnich wyborach samorządowych - wiecie dlaczego - mam nadzieję, że te wybory je odbudują - stwierdził Duda.
Andrzej Duda po przejęciu zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi wygłosił przemówienie. Wspomniał, że to 101. rocznica wymarszu Pierwszej Kadrowej z Krakowa. - Kultywujecie tę tradycję Pierwszej Kadrowej, Legionów Polskich, tych, co walczyli pod Monte Cassino - mówił do żołnierzy.
- Dzisiaj obowiązkiem polskich władz jest modernizować polską armię, uzbrajać ją w najnowocześniejszy sprzęt. To wielkie zadanie na następne lata - mówił Duda. - Musimy mieć swoją silną armię. To dobrze, że jesteśmy w NATO, może nas wspierać jeszcze mocniej, ale powinniśmy mieć własną mocną armię - przekonywał nowy zwierzchnik Sił Zbrojnych.
Duda odniósł się też do przemówienia Tomasza Siemoniaka, który wyraził chęć współpracy z nowym prezydentem. - Tak, z całą pewnością Panie Ministrze, będziemy w tym zakresie współpracować - powiedział prezydent. - Mam nadzieję, że polska armia zostanie uzbrojona w zgodzie i szybko - dodał.
- W imieniu rządu i swoim własnym chciałbym zadeklarować pełną gotowość do współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony - powiedział na pl. Piłsudskiego Tomasz Siemoniak. - Gwarantem bezpieczeństwa są Siły Zbrojne i NATO. Zwracam się z prośbą o wsparcie w dalszej modernizacji sił, polepszania warunków życia żołnierzy i opiekę nad weteranami - mówił polityk PO.
- Wierzę, że wspólnym wysiłkiem doprowadzimy do poprawienia naszego bezpieczeństwa - zapewniał szef MON. - Życzę satysfakcji z pracy z Siłami Zbrojnymi i sukcesów w zakresie bezpieczeństwa - dodał Siemoniak.
Pierwsze "Czołem żołnierze" i pierwsze "Czołem Panie Prezydencie". Andrzej Duda podczas uroczystości na placu Piłsudskiego przejął zwierzchnictwo nad Wojskiem Polskim.
Andrzej Duda otrzymał Order Orła Białego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, jednocześnie zyskując prawo do przyznawania najważniejszych odznaczeń państwowych. - Chcę, by otrzymywali je ludzie godni, którzy mają dla RP rzeczywiście znamienite zasługi - zapowiedział podczas uroczystości na Zamku Królewskim.
- W przyszłym roku jest 1050. rocznica chrztu Polski, a później 100. rocznica odzyskania niepodległości. Mam nadzieję, że w te rocznice wpiszą się także te ważne ordery - stwierdził Duda.
- Na razie nie zasługuję na te ordery, ale zrobię wszystko, żeby na koniec kadencji rodacy mieli odczucie, że jestem ich godny - zakończył.
- Atmosfera jest tak podniosła, jak wtedy, gdy odwiedzano tutaj trumny smoleńskie - mówiła w rozmowie z TVN24 poseł PiS Krystyna Pawłowicz. Dodała, że cieszy ją obecność na mszy w Archikatedrze Lecha Wałęsy, a nawet Bronisława Komorowskiego w Sejmie.
Wydawało się, że trudno będzie przebić hurraoptymistyczną okładkę "Do Rzeczy" ze zdjęciem Andrzeja Dudy i wielkim "Nareszcie!". Ale prawicowi publicyści mimo wszystko próbują, a dzień zaprzysiężenia nowego prezydenta to prawdziwe apogeum tych starań. Tak jak na co dzień w sieci króluje #FoodPorn, tak dzisiaj mamy dzień #DudaPorn. Czytaj więcej
W filmie podniesiono poziom dźwięku tła, ponieważ sejmowe mikrofony słabo wyłapują odgłosy z sali.
- Jakiś czas to mu się uda jeździć, ale bardzo szybko wielu ludzi będzie niezadowolonych i z jego pracy. (...) Parę razy pojedzie, ale dostanie pomidorem czy jajem prędzej czy później i przestanie jeździć - powiedział o planowanej podróży Andrzeja Dudy po kraju były prezydent Lech Wałęsa. Czytaj więcej
- Przez swoje nauczanie Kościół nie próbuje brać udziału w rządzeniu Polską, ale nakłada na wiernych obowiązek troski o dobro - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - Niech każdy rządzący pamięta o tym, że będzie musiał oddać urząd następcy, a sam zabiegać o miejsce w Niebie - dodał.
Janusz Palikot mocno krytycznie ocenił przemówienie Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym. Wskazywał, że zabrakło jakiejkolwiek wzmianki o stosunkach z Niemcami, z którymi łączą nas silne więzi gospodarcze. - To jest niebezpieczny człowiek, jeśli on będzie się kierował uprzedzeniami Jarosława Kaczyńskiego, to może być niebezpieczne - przestrzegał lider Twojego Ruchu
Andrzej Duda i jego żona pożegnali w Sejmie ustępującego prezydenta i jego żonę. - Dzisiaj jest dzień Dudy, nie będę niczego komentował - powiedział Komorowski. - Byli prezydenci nie powinni niczego dzisiaj komentować - dodał, wychodząc z Sejmu.
Duda mówił jak ważna jest polityka historyczna. - Powstanie instytucja strzegąca dobrego imienia Polaków. Chciałbym, żeby działała ona pod patronatem prezydenta, premiera i ministra spraw zagranicznych - powiedział. - Kiedy zaczynałem kampanię wielu mówiło, że się nie uda. Andrzej Duda obejmuje dzisiaj urząd prezydenta i wierzę, że się uda - zakończył.
Prezydent Duda wymienił jako dwa wielkie sukcesy ostatnich 26 lat wejście do NATO i UE. - Potrzebujemy większej obecności NATO - dodał. - Potrzeba dobrych stosunków z sąsiadami - dodał. Zapowiedział, że będzie pracował na rzecz poprawy stosunków z sąsiadami. - To zadanie na lata. Współpracując z MSZ i premierem jestem gotów podjąć się tego zadania i się go podejmę - zapewnił.
- W ramach Kancelarii Prezydenta powstanie Biuro ds. Polonii i Polaków - zapowiedział Duda. Dodał, że będzie wspierał Polaków, którzy mieszkając za granicą chcą działać na rzecz kraju. Przypomniał o swoich rozmowach z Polakami z Londynu, którzy nie mogą uczyć dzieci po Polsku.
- Dzisiaj wielkim problemem są młodzi, którzy wyjeżdżają za granicę - diagnozował. Zapowiedział, że będzie działał na rzecz poprawy warunków prowadzenia biznesu. - Nasz wielki rodak Jan Paweł II mówił: "Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Ja powiem tak: Dzisiaj wymagają - stwierdził prezydent.
Po złożeniu przysięgi prezydenckiej Andrzej Duda dziękował gościom oraz "tym, którzy łączą się z nami duchowo". Dziękował też swoim poprzednikom, "a w szczególności chciałem podziękować temu prezydentowi, którego już nie ma wśród nas, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu." Mówił, że to przy nim "dorastał do polityki". - Zrobię wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań. Jestem człowiekiem wiary - mówił Duda.
- Wierzę, że będę miał nie tylko poparcie społeczne, ale też znajdę poparcie w Wysokiej Izbie - mówił nowy prezydent do posłów. Zapowiedział próbę odbudowania wspólnoty. - Ludzie marzą o odbudowaniu wspólnoty takiej, jak w latach '80., jak w czasach "Solidarności" - dodał.
- Musimy się szanować. Mówię to do polskich polityków, mówię to także do siebie - apelował do polityków. - Musimy zacząć naprawę Rzeczypospolitej. Wiem, że na tej sali jest także wielu polityków, którzy tak sądzą - przekonywał Duda. Dodał, że wierzy w dobrą współpracę z parlamentem, rządem i PE.
Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg.
Zaczęło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowe. Wchodzący na salę Andrzej Duda dostał duże owacje, ale już podczas powitania głośniej klaskano ustępującemu prezydentowi.
- Kaczyński albo nie rozumiał Konstytucji albo udawał. Duda jest prawnikiem, mam nadzieję, że będzie się trzymał zapisów Konstytucji - mówiło politolog Radosław Markowski w TVN24 pytany o potencjalne podobieństwa prezydentury Andrzeja Dudy do rządów Lecha Kaczyńskiego. Krytykował też zwrot ku Gruzji. - Taka polityka, która stawia w zagrożeniu nasze strategiczne interesy nie powinna być kontynuowana - mówił naukowiec.
- Bardzo bym prosił prezydenta, żeby przemyślał te dwie rzeczy - apelował prof. Markowski. Prognozował też, że Duda zapewne mocno skupi się na historii. - Na pewno ta polityka historyczna będzie akcentowana, choć niezbyt rozumiem co to w ogóle jest polityka historyczna, ona jest zbędna w dzisiejszych czasach - przekonywał naukowiec.
Podczas zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym tuż obok Andrzeja Dudy będzie siedziała jego żona Agata. – Oni są przykładem, że różnice charakterów dobrze wpływają na związek. Agata jest bardziej introwertyczna, prezydent elekt jest ekstrawertykiem, ale u nich dobrze to współgra. Agata ceni prywatność. Wrażenie pewnego dystansu w sytuacjach publicznych nie ma odzwierciedlenia w serdeczności i radości podczas spotkań prywatnych – mówił TVP INFO Wojciech Kolarski, do niedawna szef biura poselskiego Andrzeja Dudy. Czytaj więcej
Ewa Kopacz po raz kolejny poprosiła Andrzeja Dudę o zwołanie Rady Gabinetowej (to wyłączna kompetencja prezydenta). Jacek Sasin, kandydat PiS na prezydenta Warszawy w ostatnich wyborach, mówił w TVN24, że ma to na celi tylko i wyłącznie zaszkodzenie nowej głowie państwa. Czytaj więcej
10 rzeczy, których nie wiedzieliście o ustępującym prezydencie. Czytaj więcej
Godz. 10.00 Uroczystość zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym (Sejm RP, Sala Plenarna)
Godz. 10.35 Złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Macieja Płażyńskiego - Marszałka Sejmu RP w latach 1997-2001
Złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Posłów i Senatorów RP - ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem
Złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Posłów na Sejm RP poległych podczas II Wojny Światowej
Godz. 11.50 Msza Św. w intencji Ojczyzny i inaugurującego służbę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Archikatedra św. Jana Chrzciciela)
Godz. 13.30 Przejście Pary Prezydenckiej z Archikatedry św. Jana Chrzciciela do Zamku Królewskiego
Godz. 14.00 Uroczystość przekazania Prezydentowi RP odznak Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski (Zamek Królewski, Sala Wielka)
Godz. 15.00 Uroczyste powitanie Prezydenta RP w Pałacu Prezydenckim
Godz. 15.30 Uroczystość przyjęcia przez Prezydenta RP zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP (Plac Piłsudskiego)
ok. godz. 16.30 Wystąpienie Prezydenta RP przed Pałacem Prezydenckim
19.30 Czat z internautami na Facebook.com/AndrzejDuda
Zobacz wersję specjalną naTemat w dniu zaprzysiężenia Andrzeja Dudy Czytaj więcej