Prezydencka "hucpa" według Hartmana. Uważa, że Duda "cwaniakuje" jak za PRL-u. Ma trochę racji

Jan Hartman ostro krytykuje pomysł prezydenta Dudy,
Jan Hartman ostro krytykuje pomysł prezydenta Dudy, Fot. Łukasz Głowala / AG
Jan Hartman, profesor z politycznymi ambicjami uderza w prezydenta Andrzeja Dudę. W emocjonalnym wpisie na swoim blogu wzywa wszystkie znane sobie siły: od polityków, przez instytucje, po dziennikarzy do interwencji w sprawie propozycji referendalnej prezydenta. Sam pomysł, żeby rozpisać nowe, rozszerzone o trzy pytania referendum, o co postuluje prezydent, nazywa wprost – "hucpą".


Hartman miota obelgi i oskarżenia
– Ledwie wybrzmiały fanfary i pienia na cześć prezydenta Dudy, ledwie zastępy prawdziwych Polaków osuszyły łzy wzruszenia na okoliczność odzyskania katolickiej Ojczyzny, a już Andrzej Duda zaczął spełniać najgorsze obawy związane z jego prezydenturą – grzmi Hartman.

Profesor z Krakowa twierdzi, że pomysł na referendum autorstwa urzędującego prezydenta jest "gwałtem na demokracji". W swojej krytyce idzie nawet jeszcze dalej i twierdzi, że jeszcze nigdy żaden polityk nie posunął się do tak daleko idącej ingerencji w demokratyczny porządek. – Nigdy jeszcze żaden polityk III RP nie próbował zanieczyścić procesu wyborczego partyjniacką intrygą, sięgającą samego dnia wyborów i sterylnej przestrzeni lokali wyborczych! – irytuje się Hartman.

Założyciel lewicowej Wolności i Równości uważa, że wczorajsze wystąpienie prezydenta przenosi nas do czasów, kiedy polityczną palmę pierwszeństwa dzierżyła peerelowska wierchuszka. – Oto wybory stałyby się partyjnym festynem, podczas którego władza zadaje jedynie słuszne pytania, na które może paść tylko jedna słuszna odpowiedź, a jednocześnie przedstawia kandydatów.


Referendum? Nie ogarniam
Oprócz mocnych słów pod adresem prezydenta Dudy, mnóstwa efektownych sformułowań, w tekście Hartmana znalazło się na szczęście i miejsce na celną uwagę – przeciętny obywatel nie orientuje się za bardzo w sprawach, o które politycy zapytają go w referendum.

Prywatyzacja lasów państwowych, sześciolatki w szkole i wiek emerytalny – te zagadnienia według Harmana wymagałyby objaśnienia, a pytanie o nie, bez wcześniejszej akcji informacyjnej, to manipulacja i wprowadzanie wyborców w błąd. Hartman rzuca podejrzenie, że nie tylko wyborca jest w tych kwestiach zielony.

– Stawiam dolary przeciwko orzechom, że prezydent Duda nie ma zielonego pojęcia o zagadnieniach nauczania początkowego i problematyce administracyjno-organizacyjnej związanej z przełomem przedszkole/szkoła – pisze.

Z Hartmanem czasem zgodzić się trudno, ale jako jeden z nielicznych podniósł temat ważny i zbywany w całej dyskusji o referendum, a raczej referendach. Kampania, która się wokół nich toczy koncentruje się na partyjnych przepychankach, a zwykły wyborca pozostaje niewtajemniczony w arkana konsekwencji cofnięcia wieku emerytalnego, posłania sześciolatków do szkoły czy sytuacji Lasów Państwowych. W takiej formule, pytanie niezorientowanych obywateli, rzeczywiście trąci populizmem, a referendum zamienia się w, jak to ujął prof. Hartman, partyjny festyn.

Napisz do autorki: dominika.majewska@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
RECENZJA 0 0Obejrzałem sequel "Lśnienia". To nie jest zwykły skok na kasę, ale i tak jest z nim problem
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Nawet Imperium nie ma tylu klonów. Nowa funkcja w Instagramie, dziwnie znajoma...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
POLECAMY 0 0Przez nową modę wstydzę się, że mam iPhone’a. Najgłupsza rzecz w smartfonach, jaką widziałem
0 0Oprócz próśb były groźby? Klich o tym, w jaki sposób PiS miało walczyć w Senacie
0 0PiS rakiem wycofuje się z Piotrowicza. Nieoficjalnie: Duda zgłosi kontrkandydata
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"