Zjadłbyś pizzę z czekoladą? Dziś międzynarodowy dzień słodkiego przysmaku. Tego o nim nie wiedziałeś

Czy wiesz wszystko o czekoladzie? Obchodzimy dzisiaj jej święto.
Czy wiesz wszystko o czekoladzie? Obchodzimy dzisiaj jej święto. Fot. Pixabay.com
Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Czekolady! Biała, mleczna, gorzka. Coraz częściej też udziwniana takimi cudami, jak chilli, bazylia, pierz czy popcorn. Wydawać by się mogło, że ukochana przez prawie wszystkich słodycz, nie ma już przed nami tajemnic. Czy oby na pewno wiesz o niej wszystko wszystko?


Historia czekolady
Czekolada była ulubiony deserem już 2,5 tysiąca lat temu. Był to przysmak Majów, którzy spożywali ją zmieszaną z pikantną papryką i miodem. Co ciekawe, narzeczeni wręczali sobie kilka ziaren kakao, jako dowód miłości. Były one także jednym ze środków płatniczych.
Do Europy przywieźli ją Hiszpanie. Na początku traktowano czekoladę, jak lekarstwo. Słodką przekąską stała się wiele lat później. We Włoszech pojawiła się w XVII wieku, skąd trafiła do Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Francji. W podobnym okresie pojawiła się również w Holandii, Belgii i Anglii.


Czekoladoholizm?
Czekolada uzależnia tak samo, jak alkohol – grzmią niektórzy. Inni mówią, że od czekolady nie można się uzależnić. Co ważne, w uzależnieniu drugorzędne znaczenie ma to, czego ono dotyczy. Ważne jest, że środek ten daje nam coś, czego w inny sposób nie otrzymujemy lub nie możemy sobie sami zapewnić. Jeżeli w dzieciństwie byliśmy nagradzani słodyczami, może stanowić ono dla naszego organizmu symbol nagrody. Nic dziwnego zatem, że w gorszych momentach będziemy sięgać po co, co kojarzyło nam się z pozytywnymi emocjami.
Przyjrzyjmy się jednak substancjom zawartym w czekoladzie, które mogą nas ewentualnie uzależnić:

Kofeina - jest jej jednak o wiele mniej niż w zwykłej kawie, czy herbacie. Mała tabliczka czekolady to połowa zawartości kofeiny, jaką znajdziemy w filiżance herbaty.

Teobromina – jest pokrewna kofeinie. Teobromina wpływa w większym stopniu na pracę serca,niż kofeina. Wzmaga też między innymi motywację do pracy. Działa jednak po kilku godzinach, a nie jak kofeina - po kilku minutach.

Fenyloetyloamina - inaczej „narkotyk miłości”. Jest podstawowym składnikiem ecstasy. Jej ilość jest jednak w czekoladzie zbyt mała, by mogła uzależnić. By poczuć jej działanie, trzeba by zjeść 2 tysiące dużych tabliczek czekolady.

Jeśli chcemy po prostu ograniczyć czekoladę, najskuteczniejsza wydaje się silna wola i samozaparcie. Kiedy jednak jest to już uzależnienie, trzeba podjąć bardziej zdecydowane kroki.

Czekoladowa sztuka

Czekolada stała się inspiracją dla wielu artystów. W 1999 roku wydana została powieść Janne Harris. Na jej podstawi powstał film z Juliette Binoche, Johnnym Deppem, Judi Dench. Film opowiada o historii młodej kobiety, która zakłada mały sklepik z czekoladą. Szybko zaczyna zmieniać życie mieszkańców francuskiego miasteczka.


Kolejny film to „Charlie i Fabryka Czekolady” w reżyserii Tima Burtona, z Johnnym Deppem w roli głównej. Jest to jedna z dwóch ekranizacji powieści Roalda Dahla, wydanej w 1964 roku. Chłopiec z biednego domu wygrywa Złoty Bilet i trafia do niezwykłej fabryki czekolady Willy’ego Wonki. Niezwykłe przygody, barwne kostiumy i słodycz oczywiście.
Czekolada nie tylko na słodko
Czekolada kojarzy się większości z nas ze słodkim szaleństwem. Coraz częściej jednak jest ona wykorzystywana także do wytrawnych dań. Może to być między innymi stek wołowy z sosem czekoladowym, tuńczyk z czekoladą, chrupiące płatki boczku w czekoladzie, czy camembert nadziewany czekoladą. Równie często do dań używane jest kakao. Świetnie sprawdza się w kuchni meksykańskiej, na przykład w chili con carne. Co więcej, czekoladę możemy znaleźć też w pizzy. Wersja z owocami, czekoladą i lekko słonym ciastem? Czemu nie.

Nie powinno to być z resztą jakimś wielkim szokiem. W wielu sklepach możemy od dawna już spotkać czekoladę z chilli, imbirem czy pieprzem.

Cierp ciało, jak chciało
Najbardziej problematyczną kwestią jest prawdopodobnie kaloryczność czekolady. Nie ma co się oszukiwać – lekko nie będzie.

Wartości odżywcze przykładowych czekolad:

Gorzka czekolada 90%
100 g
546 kcal
12 g Białko
44 g Tłuszcz
17 g Węglowodany

Czekolada mleczna
100 g
531 kcal
6,2 g Białko
30,8 g Tłuszcz
57,3 g Węglowodany

Biała czekolada
100 g
564 kcal
6,3 g Białko
34,7 g Tłuszcz
56,7 g Węglowodany

Chociaż kosteczkę
Czekolada jest jednym z elementów nie tylko kuchni, ale i kultury. Wokół niej toczy się ogromny biznes, ma swoją bogatą historię. Przede wszystkim jest jednak przysmakiem, który naprawdę małą ilością może zrobić oszałamiający efekt. W Międzynarodowy Dzień Czekolady warto byłoby zjeść chociaż jedną (kostkę). Lepszej wymówki nie będzie!

Napisz do autorki: katarzyna.milkowska@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze
0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
0 0"Dowiemy się, kto stoi za @KastaWatch". Te profile na Twitterze rozkręcały kampanię hejtu