Niemcy robią ukłon w stronę uchodźców. Tworzą rozmówki i portal oferujący noclegi

Niemcy chcą pomóc uchodźcom za pomocą portalu Refugees Welcome.
Niemcy chcą pomóc uchodźcom za pomocą portalu Refugees Welcome. Internetowa platforma "Refugees Welcome" (fot. www.refugees-welcome.net/)
Znaczna część uchodźców, która zdołała przedostać się do Europy, za ostateczny cel swojej podróży obrała właśnie kraj naszych zachodnich sąsiadów. W odpowiedzi na ten fakt, młodzi Niemcy postanowili stworzyć dwie inicjatywy, które pomogą przetrwać i zaaklimatyzować się nowym przybyszom z Afryki.


Pierwsza z nich to „Refugees welcome” - platforma stworzona na kształt popularnego „airbnb”, którego użytkownicy oferują turystom za niewielką opłatą nocleg w swoich mieszkaniach. Oczywiście osoby, które zdecydują się tymczasowo udostępnić swoje mieszkanie za pośrednictwem „Refugees welcome”, robią to nieodpłatnie. Dzięki temu uchodźcy mają czas by znaleźć pracę i zaaklimatyzować się w nowym miejscu.
Stronę „Refugees welcome” założyła dwójka Niemców – 28-letnia Mareike Geiling i 31-letni Jonas Kakoschke, oboje mieszkający w Berlinie. Do tej pory dzięki portalowi tymczasowy dom znalazło już ponad sto osób z Burkina Faso, Nigerii, Somalii, Syrii i Pakistanu. Natomiast kolejnych 780 osób w wieku od 20 do 65 lat zaoferowało swoją pomoc.

Druga inicjatywa mająca na celu pomoc uchodźcom, to rozmówki. Facebookowa grupa o nazwie „Berlin Refugee Help” (Berlińska pomoc uchodźcom), postanowiła stworzyć słowniczek ze zwrotami i wyrażeniami, które mogą być najbardziej pomocne w Niemczech. Obecnie zgromadzono prawie 200 zdań w około 30 językach, wśród których znajdują się język dari, słoweński, turecki czy farsi. Tematyka zwrotów krąży wokół orientacji w terenie, zdrowia i prawa.
Celem inicjatywy jest stworzenie wersji rozmówek, która może zostać nieodpłatnie pobrana i wydrukowana przez uchodźców, wolontariuszy i funkcjonariuszy służb porządkowych.

Projekt zainicjowała Nine Yamamoto-Masson, francusko-japońska artystka, która przeprowadziła się do Niemiec jako dziecko.

Te dwie znakomite inicjatywy mogą okazać się bardzo przydatne uchodźcom, zwłaszcza w kontekście ich liczby, którą mają przyjąć Niemcy. Przypomnijmy, że nasi zachodni sąsiedzi mają przyjąć w tym roku 800 tys. osób szukających azylu – cztery razy więcej niż w 2014 i znacznie więcej niż jakikolwiek inny europejski kraj.


Źródło: The Guardian
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze