Prymas Polski zabiera głos w sprawie uchodźców: "Jesteśmy wezwani, by rozpoznać w nich twarz Chrystusa"

Arcybiskup Wojciech Polak o uchodźcach: „Konieczne jest budowanie autentycznej kultury przyjęcia”
Arcybiskup Wojciech Polak o uchodźcach: „Konieczne jest budowanie autentycznej kultury przyjęcia” Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak zabrał głos w sprawie uchodźców. Najpierw zrobił to na swoim prywatnym Twitterze, a potem obszerniej wyraził swoją opinię w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej.


„Jesteśmy wezwani, by rozpoznać twarz Chrystusa w uchodźcach, bo byłem przybyszem, mówił, a przyjęliście mnie.” - napisał na Twitterze abp Polak.
Na tym jednak nie koniec - prymas Polski mówił o sprawie uchodźców w także w wywiadzie udzielonym Katolickiej Agencji Informacyjnej.

„Jeśli odpowiedź sprowadzimy tylko do alternatywy przyjąć czy nie przyjąć uchodźców, popełnimy wielki błąd. Ważne jest bowiem, aby postawić sobie najpierw pytanie, co to znaczy przyjąć i do jakich konkretnych działań nas to zobowiązuje, a więc w jaki sposób włączyć tych ludzi w nasze społeczeństwo.” - mówił abp Polak. Zdaniem prymasa należy najpierw położyć bardziej nacisk na budowanie samej kultury przyjęcia – dopiero wówczas będziemy w stanie odpowiedzieć na problem jakim jest przyjęcie uchodźców.

Arcybiskup mówił także o tym jak polski Kościół pomaga uchodźcom w Polsce oraz w krajach, z których ci pochodzą. „ Pomoc tam, w obozach przejściowych i wsparcie na miejscu prowadzą Caritas Polska i „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Był tam również przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki, aby z tymi potrzebami jeszcze lepiej się zapoznać i przekazać bieżące informacje wszystkim biskupom.” Prymas zaznaczył także, że pomoc Kościoła nie ogranicza się wyłącznie do chrześcijan, a kierowana jest do wszystkich potrzebujących.


W dalszej części wywiadu, abp Polak przypomniał o dobrej tradycji Polaków do przyjmowania uchodźców ze świata oraz o konieczności budowania autentycznej kultury przyjęcia uchodźców, począwszy od rodzin, a na większych grupach społecznych skończywszy. Na wspomnianą kulturę przyjęcia zdaniem prymasa składają się dobra informacja oraz umiejętność dostrzegania potrzeb drugiego człowieka.

Na pytanie o to, czy Polska powinna przyjmować tylko chrześcijańskich uchodźców, czy też uchodźców innych religii, Wojciech Polak odpowiedział za stanowiskiem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek: „Pomoc powinna być organizowana wobec wszystkich uchodźców bez względu na religię i wyznanie”.

Napisz do autora: jakub.rusak@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka