Uczniowie nie pójdą do szkoły, bo będzie odpust. Przez święto kościelne zamkną wszystkie szkoły

Uczniowie nie pójdą do szkoły, bo tego dnia w mieście będzie odpust.
Uczniowie nie pójdą do szkoły, bo tego dnia w mieście będzie odpust. Fot. Maciej Swierczysski / Agencja Gazeta
Uczniowie z Janowa Lubelskiego mogą mówić o szczęściu. We wtorek najprawdopodobniej nie pomaszerują z tornistrami do szkoły. Tego dnia całe miasto będzie na odpuście i wszystko wskazuje na to, że lokalne szkoły będą z tego powodu zamknięte na głucho. Nie wszyscy są zachwyceni, a niektórzy mieszkańcy pytają, kiedy nazwa miejscowości z Janowa Lubelskiego zmieni się na "Katolicki Janów Lubelski".


"Gazeta Wyborcza" została o fakcie zaalarmowana przez jednego z rodziców, którego syn powiadomił, że we wtorek ma wolne, bo w Kościele pw. Jana Chrzciciela odbędzie się odpust, a poza tym tego dnia przypada też 30-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Janowskiej. Co na to dyrekcje szkół, które z powodu kościelnego święta na ten jeden dzień zawieszą swoją działalność?

Jak podaje dziennik, pytani o tę sprawę dyrektorzy szkół nabierają wody w usta i odsyłają do władz gminy. – Prawo dopuszcza taką sytuację. Nie mam nic więcej do powiedzenia – mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa. W miejscowości jest szkoła podstawowa, gimnazjum i trzy szkoły średnie. – Skoro wszyscy odwołują, to i my odwołamy– powiedziała dziennikarzom Teresa Biernat, dyrektor Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa, wyjaśniając, że wtedy nie będą pracować też przewoźnicy dowożący dzieci do szkół.

To nie pierwszy przypadek, kiedy wydarzenie o charakterze religijnym koliduje z planem zajęć uczniów. Niedawno w Kielcach przerwano lekcje. Wszystko po to, żeby uczniowie Gimnazjum nr 9 mogli iść na mszę inaugurującą rok szkolny. Dyrektorem w tej szkole został w tym roku katecheta, co może być wytłumaczeniem dla dosyć nietypowej sytuacji.


źródło: Gazeta Wyborcza
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
0 0Chcą zlikwidować MEN. Macie dość chaosu PiS? Program Konfederacji o edukacji to dopiero rewolucja
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii