W "Tomasz Lis na żywo" o problemie uchodźców. Zawisza: Polscy żołnierze nie ucinali głów

W "Tomasz Lis na żywo" o problemie uchodźców. Zawisza: Polscy żołnierze nie ucinali głów
W "Tomasz Lis na żywo" o problemie uchodźców. Zawisza: Polscy żołnierze nie ucinali głów "Tomasz Lis na żywo"
Goście programu "Tomasz Lis na żywo" rozmawiali o najgorętszym problemie współczesnej Europy - o uchodźcach. Dyskusja była na tyle burzliwa, że O. Paweł Gużyński omal nie wyszedł ze studia.


– Ta fala emigracji to późniejsi klienci opieki społecznej z syndromem wyuczonej bezradności – mówił Artur Zawisza. Manuela Gretkowska uspokajała go, że sprawa sama się wyreguluje, a uchodźcy wyjadą z Polski do Niemiec. – Nawet Polacy stąd wyjeżdżają – mówiła pisarka, która stara się zrozumieć lęki targające Polakami.

Gretkowska zwracała uwagę, że jesteśmy w okresie przedwyborczym, co wykrzywia obraz rzeczywistości. – W programach telewizyjnych pokazuje się niedożywione, polskie dzieci, na które nie ma pieniędzy. Ludzie innego wyznania kojarzą nam się w Europie jednoznacznie. Nie mamy takich pensji i zasiłków jak w Niemczech i nagle dostajemy tych ludzi, choć polscy emeryci nie mają pieniędzy na leki. Stąd ta reakcja lękowa – mówiła Gretkowska.

Artur Zawisza powiedział, że Polska miała problemy ze sprowadzeniem Polaków z Donbasu. – Poradźmy sobie z tym, a potem z innymi – mówił polityk. Jego zdaniem, nie można akceptować nielegalnego przemytu ludzi przez granicę poprzez nieroztropną pomoc – dodał Zawisza. Gdy Tomasz Lis przypomniał mu o Polakach, którym w czasie wojny pomagały inne narody, gość programu powiedział: – Polscy żołnierze nie obcinali głów i nie podkładali bomb – mówił. Zaznaczał również, że to nie Polska destabilizowała Syrię, Libię czy Egipt.
Czy poszedłbyś na referendum ws. przyjęcia uchodźców do Polski?
Tak – taką kwestię najlepiej rozwiązać w ten sposób
Nie – to nie jest dobry pomysł
Poll Maker
– Pański Kościół wychował pana do nacjonalizmu bliskiego nienawiści rasowej – odpowiadał polityk lewicy Andrzej Celiński. Jego zdaniem, Polacy powinni się zdecydować, czy są wielkim europejskim narodem, którego bohaterstwo zapiera dech w piersiach na świecie, czy "maleńkim narodkiem".


O. Paweł Gużyński, dominikanin powiedział zaś, że są różne miary człowieczeństwa. – Czasem wystarczy być małym człowiekiem, a czasem życie nie pytając nas o zgodę wymaga od nas wysokiej miary człowieczeństwa – mówił gość programu "Tomasz Lis na żywo".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"