
O północy minął termin rejestracji lit wyborczych. Poza głównymi partiami sejmowymi (PiS, PO, Zjednoczona Lewica, PSL), udało się też Partii Razem, komitetowi Kukiz '15, partii KORWiN i .Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nie wiadomo, czy listy w całym kraju wystawi Zbigniew Stonoga, ale wnosząc po tonie filmiku, który umieścił w sieci to zadanie przerosło go organizacyjnie.
REKLAMA
Duże partie polityczne, które mają dobrze rozwinięte struktury nie miały problemu z zebraniem podpisów pod listami wyborczymi (po 5 tys. w każdym okręgu), ale dla nowych organizacji to było duże wyzwanie. Najbardziej nerwowo było w .Nowoczesnej Ryszarda Petru, która jeszcze we wtorek ok. godz. 15 miała tylko 11 okręgów (na 21 potrzebnych, by móc wystawić listy w całym kraju). Ostatecznie udało się, choć nie ma jeszcze tej informacji na stronie PKW.
Z niewielkich partii udało się też zebrać podpisy Razem, o czym już pisałem w naTemat. Wczoraj informowaliśmy także, że udało się komitetowi Pawła Kukiza, choć wielu wróżyło, że jego inicjatywa jest już tak poobijana, że nie uda jej się zebrać podpisów. Tym razem udało się też partii KORWiN, choć poprzednich wyborach ówczesne ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego miało z tym problemy.
Nie wiadomo jaki jest status komitetu Zbigniewa Stonogi, ponieważ Państwowa Komisja Wyborcza nie zaktualizowała jeszcze informacji na swojej stronie internetowej. We wtorek po południu jego komitet był zarejestrowany w 17 okręgach. Jednak wnosząc po tonie filmiku, który umieścił na Facebooku w środę nad ranem można wnosić, że jednak się nie udało, bo Stonoga znowu w skandaliczny sposób wygraża politykom.
Podpisów nie zebrała "druga" Zjednoczona Lewica, czyli konkurencyjna wobec tej opartej na SLD i Twoim Ruchu. Wycofała się z wyborów i poparła Platformę Obywatelską.
Pełna lista komitetów, które wystawią kandydatów w całym kraju na stronie PKW.
