Uzbrojone siły chorwackie wtargnęły na Węgry wraz z imigrantami. Kryzys migracyjny bliski doprowadzenia do konfliktu?

Chorwackie służby w pełnym uzbrojeniu naruszyły granice Węgier.
Chorwackie służby w pełnym uzbrojeniu naruszyły granice Węgier. Fot. YouTube.com/RT
Kryzys migracyjny doprowadził w piątkowy wieczór do poważnego incydentu między Chorwacją a Węgrami. Jak informują władze w Budapeszcie i część węgierskich mediów, na terytorium Węgier w piątek nielegalnie wkroczyło kilkudziesięciu uzbrojonych funkcjonariuszy chorwackich służb. Wjechali oni na węgierskie terytorium eskortując imigrantów i uchodźców. Rząd Viktora Orbana donosi, iż podjęto decyzję o ich aresztowaniu.

Według informacji przedstawionych przez rzecznika węgierskiego rządu Zoltána Kovácsa, Chorwacja dopuściła się co najmniej kilku działań niezgodnych z prawem europejskim i międzynarodowym, które naruszają dobrosąsiedzkie stosunki z Węgrami. Po pierwsze, bez żadnej konsultacji z Budapesztem wwieziono nad Balaton kilkuset uchodźców i imigrantów, którzy wcześniej przybyli do Chorwacji.

Po drugie, węgierskie władze w żaden sposób nie zostały poinformowane przez partnerów z Zagrzebia, że w pociągu jadącym z Chorwacji znajduje się grupa w pełni uzbrojonych chorwackich funkcjonariuszy. Po przekroczeniu węgierskiej granicy zostali oni natychmiast rozbrojeni i zatrzymani.

Zarówno działania Chorwacji, jak i odpowiedź Węgier są komentowane jako bezprecedensowe. Tak poważnego napięcia miedzy dwoma państwami członkowskimi Unii Europejskiej trudno szukać w historii wspólnoty. Podobnie zaskakujące i budzące obawy te wydarzenia są w NATO, do którego Chorwacja i Węgry również należą. Wielu komentatorów wskazuje też, że tak poważnego napięcia w tym regionie nie było od czasu konfliktów bałkańskich.


Źródło: NOL.hu / HVG.hu
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...