10 filmów, które mają ponad 20 lat! To ile w takim razie mam ja?!

Te filmy mają ponad 20 lat. Jak to się stało i ile w takim razie mam ja?!
Te filmy mają ponad 20 lat. Jak to się stało i ile w takim razie mam ja?! Fot. Materiały prasowe
Oglądasz film po raz kolejny, ale wydaje Ci się, jakby jego premiera była wczoraj? Sprawdzasz i okazuje się, że twoje ulubione dzieło ma już za sobą nawet nie tyle przekroczoną granicę pełnoletniości, co nawet 20-lecie! Kiedy to się stało?! Oto filmy, które uświadomiły mi, jak nieubłaganie czas leci. Czy to oznacza, że ja też zaczynam się starzeć?!


1. Kevin sam w domu

Film, który na każde święta pobudza wyobraźnię milionów ludzi na całym świecie. Kevin stał się symbolem beztroskiego Bożego Narodzenia. Jego nieobecność w telewizyjnej ramówce wywoływała protesty. Ciepły film familijny o chłopcu, który zostaje na święta sam i dodatkowo musi poradzić sobie z włamywaczami. „Kevin sam w domu” miał swoją światową premierę 10 listopada 1990 roku. Oznacza to, że w tym roku będzie obchodził swoje 25. urodziny!

2. Młodzi gniewni

Michelle Pfeiffer i jej rola nauczycielki, która zmienia życie swoich uczniów, zapadła w pamięć wielu pokoleniom młodzieży. Była oficerka marines zostaje zatrudniona w jednej ze szkół w Los Angeles. Trafia jej się klasa pełna trudnych dzieciaków, które nie chcą kompletnie podporządkować się regułom. Grana przez Pfeiffer kobieta, całkowicie zmienia ich spojrzenie na rzeczywistość. Film w tym roku obchodził swoje 20-lecie.

3. Bodyguard

Film sensacyjny z przepiękną miłością w tle. Do tego zniewalający głos Whitney Houston. Zawodowy ochroniarz, grany przez Kevina Costnera, zaczyna opiekować się aktorką i piosenkarką Rachel Marron. Dostaje ona pogróżki i anonimy, wkrótce pojawiają się coraz bardziej niebezpieczne zdarzenia. Bezpieczeństwo odnajduje w ramionach swojego ochroniarza. Tę miłosną historię znają chyba wszyscy. Film dostał zarówno nominacje do Złotych Malin, jak i do Oscara. W listopadzie będzie obchodził swoje 23. urodziny.

4. Pani Doubtfire

Znakomity Robin Williams w roli starszej pani, opiekunki własnych dzieci, to klasyka kina familijnego. Historia wzruszająca, zabawna, ciepła, ale też dramatyczna. Któż nie kocha tej gosposi i nie trzyma kciuków za nieco nierozgarniętego i lekkomyślnego tatę, który całym sercem kocha swoje dzieciaki? No i co ważne, walczy o byłą żoną z samym Piercem Brosnanem! Film zgarnął między innymi Oscara za najlepszą charakteryzację i Złotego Globa za Najlepszą komedię lub musical i Najlepszego aktora w komedii lub musicalu. Światowa premiera filmu była już niemal 22 lata temu, a mi ciągle wydaje się, jakby to było wczoraj.

5. Pulp Fiction

Film, który stał się ikoną. Quentin Tarantino w najlepszym wydaniu, ponad wszelkimi kanonami, łamiący reguły, igrający z przemocą, ale i kiczem jednocześnie. Pomieszanie filmu gangsterskiego i komedii. Opowieść o płatnych mordercach, żonie gangstera, bokserze i złodziejach. Zgarnął między innymi Oscara, Złotego Globa, Złotą Palmę w Cannes. W tym roku film obchodził swoje 21. urodziny.

6. Cztery wesela i pogrzeb

Komedia romantyczna, która stała się klasyką tego gatunku. Hugh Grant, jako swoja najlepsza wersja angielskiego lekkoducha i zjawiskowa Andie MacDowell. Historia miłości, która nie jest oczywista. Film urzeka swoją lekkością, która nie jest jednak tak banalna, jak w wielu innych komediach romantycznych. A scena w deszczu? Serca miękną. Film był nominowany do Oscara i Złotych Globów, Hugh Grant zdobył statuetkę. Aż trudno uwierzyć, że „Cztery wesela i pogrzeb” mają już 21 lat…

7. Forrest Gump

Jest to kolejny 21-latek wśród filmów. Zdobywca sześciu Oscarów i symbol kina, które jest ważne i ponadczasowe. Mówi o sile jednostki, o walce z przeciwnościami losu. Wzrusza, bawi, daje do myślenia. Tytułowy Forrest Gump to mężczyzna o niskim poziomie inteligencji, który pomimo tego, odnosi niesamowity sukces. Chwyta za serce kolejne pokolenia miłośników kina i zapewne ciągle tak będzie, nawet kiedy będziemy pisać o filmach, które obchodzą swoje 50-te urodziny.

8. Maska

Komedia, która świetnie ogrywa efekty specjalne. Jim Carrey w swoim najlepszym wydaniu, w swoich złotych czasach. Do tego piękna Cameron Diaz i historia prosto z komiksu. Nieśmiały urzędnik zakłada znalezioną maskę i staje się niepokonanym człowiekiem z zieloną twarzą. Ściga się z policją, ścig się z bandytami, walczy o miłość. Wszyscy co trzeba jest. Do tego są też 21. urodziny. Kiedy to minęło?

9. Batman Forever

Batman Forever ma już 20 lat! Val Kilmer w tytułowej roli. Tommy Lee Jones, jako Dwie Twarze. Jim Carrey, jako Człowiek-Zagadka. Nicole Kidman, jako Dr Chase Meridian. Gwiazdorska obsada, akcja, mroczne Gotham City. Niby wszystko jest, ale opinia widzów była bardzo podzielona. Dużej części z nich o wiele bardziej odpowiadała wizja Tima Burtona. Mogliśmy zobaczyć ją w „Powrocie Batmana”, który swoją drogą, ma już 23 lata i w „Batmanie” – ten film obchodził w tym roku swoje 26-te urodziny!

10. Toy Story

Kiedy bajka animowana obchodzi swoje 20-lecie, wiedz, że nic nie będzie już takie samo. „Toy Story” w listopadzie tego roku, będzie obchodziło swoje 20-te urodziny. Kiedy i jak to się stało?! Był to pierwszy pełnometrażowy film, który został całkowicie stworzony przy użyciu technik komputerowych. Od tego czasu przemysł ruszył z kopyta i co roku produkowanych jest setki tego typu filmów. „Toy Story” wzruszało, bawiło, uczyło, zadziwiało rozmachem. Do dzisiaj jest jedną z piękniejszych bajek, zdecydowanie ponadczasową.

Napisz do autorki: katarzyna.milkowska@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem