Chcesz zrobić certyfikat z języka angielskiego, ale nie masz pojęcia, do którego egzaminu powinieneś podejść? IELTS (International Language Testing System), TOEFL (Test of English as a Foreign Language) czy egzamin Cambridge English (m.in. FCE, CAE, CPE)? Czym się one różnią i jakie koszty należy ponieść? I czy jest jakiś sposób, by sprawdzić swój poziom, zanim zdecydujesz się na zdawanie egzaminu?
Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci odnaleźć się w zalewie informacji i szybciej podjąć decyzję.
Jak wybrać odpowiedni egzamin?
Jedną z największych różnic między certyfikatami jest ich termin ważności. Certyfikaty Cambridge są ważne do końca życia, podczas gdy IELTS i TOEFL sprawdzają Twoją znajomość angielskiego w danym momencie, a wyniki są ważne jedynie przez dwa lata. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na egzamin Cambridge, możliwe jest, że nie zdasz, a co za tym idzie: nie otrzymasz certyfikatu – ale dostaniesz dokument z potwierdzeniem swojego aktualnego poziomu językowego. Przystępując do IELTS i TOEFL otrzymasz dyplom ze swoim wynikiem, bez znaczenia dobrym czy słabym.
Jeśli chcesz zrobić certyfikat, by potwierdzić swój poziom angielskiego i wpisać go w CV, zdecyduj się na egzamin Cambridge. IELTS i TOEFL przydadzą się bardziej, jeśli starasz się o wizę, pracę lub składasz podanie na uczelnię wyższą, gdzie wymagany jest odpowiedni poziom angielskiego. IELTS jest bardziej rozpoznawalny w Wielkiej Brytanii, a TOEFL w Stanach Zjednoczonych (z pewnym wyjątkami, wiele instytucji akceptuje oba certyfikaty). Zawsze jednak możesz wyjechać na studia, gdzie dyplom językowy nie jest wymagany na samym początku. Dobrym rozwiązaniem może być wyjazd na studia za granicą w największej prywatnej organizacji edukacyjnej.
Jak przebiega egzamin?
Osoby, które decydują się podejść do TOEFL, zazwyczaj wybierają egzamin zdawany online (TOEFL iBT). Egzamin trwa od trzech do czterech i pół godziny (wraz z dziesięciominutową przerwą). Zostaną sprawdzone Twoje umiejętności w mówieniu, słuchaniu, pisaniu i czytaniu. Maksymalnie możesz zdobyć sto dwadzieścia punktów, trzydzieści za każdą część. Na certyfikacie będziesz miał wpisany swój wynik: od zera do stu dwudziestu punktów, będzie on ważny przez dwa lata.
IELTS także ma cztery części: pisemną, w tym: słuchanie, pisanie i czytanie, oraz ustną. Test pisemny trwa sto sześćdziesiąt minut bez przerwy. Część ustna trwa piętnaście minut i odbywa się tego samego dnia (dziesięć minut po części pisemnej) albo w wyznaczonym przez ośrodek egzaminacyjny innym dniu. Otrzymasz wynik w skali od jeden do dziewięciu. Podobnie jak TOEFL, certyfikat IELTS jest ważny dwa lata.
Przebieg egzaminów Cambridge zależy od tego, na który się zdecydujesz. Test zazwyczaj przeprowadzany jest w ciągu dwóch dni. Najpierw zostaną sprawdzone Twoje umiejętności w czytaniu, pisaniu i słuchaniu. Każda część trwa od godziny do dwóch, zależnie od Twojego poziomu językowego. Część ustna odbywa się innego dnia i trwa około piętnastu minut, zazwyczaj zdaje się ją z drugą egzaminowaną osobą. Egzaminy Cambridge można zdawać w formie papierowej lub elektronicznej, zależnie od centrum egzaminacyjnego. Poziom biegłości językowej ustalany jest wg skali CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), od A1 do C2, jeśli nie zdasz, Twój poziom będzie oceniony o jeden niżej w skali CEFR.
Kto wydaje certyfikaty?
Certyfikat TOEFL wydawany jest przez amerykańską organizację non-profit Educational Testing Service (ETS), IELTS wspólnie przez British Council, IDP Education i Cambridge English Language Assessment. Certyfikat Cambridge wydaje Cambridge English Language Assessment, funkcjonujący przy Uniwersytecie Cambridge w Anglii.
Gdzie i kiedy mogę podejść do egzaminu?
Możesz podejść do wszystkich trzech egzaminów (niemal) wszędzie na świecie. Na stronach internetowych różnych organizacji znajdziesz najbliższy ośrodek egzaminacyjny, możesz też zapisać się przez Internet. TOEFL i IELTS organizowane są niemal co tydzień, również egzaminy Cambridge można zdawać kilkanaście razy w ciągu roku (średnio raz lub dwa w miesiącu). Pamiętaj, że jeśli weźmiesz udział w kursie przygotowawczym organizowanym przez szkołę językową, na przykład EF Education First, pomoże Ci ona zapisać się na egzamin i zdać go ze świetnym wynikiem.
Jaki jest koszt egzaminu?
TOEFL kosztuje ok. 245 dolarów, IELTS w Polsce nieco ponad 700 zł. Koszt egzaminu Cambridge to kilkaset złotych (zależnie od poziomu). Ceny mogą się zmienić i różnić w zależności od kraju.
Jak mam się przygotować?
Przygotowania są kluczem do sukcesu. Potraktuj egzamin poważnie i nie przekładaj nauki na później. Przygotować możesz się samodzielnie lub za pomocą kursu online, a jeśli chcesz podciągnąć swój angielski i osiągnąć najlepszy możliwy wynik, najlepszym rozwiązaniem jest kurs językowy lub wyjazd na semestr za granicę. Organizacje językowe, takie jak EF Education First oferują kursy dopasowane do wymagań egzaminu, do którego chcesz podejść. W programie znajdziesz ćwiczenia i egzaminy praktyczne. Jeśli jesteś na kursie językowym za granicą (np. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie), posługując się angielskim na co dzień, na długo przed podejściem do testu, zwiększysz szansę zdania części ustnej.
Zanim się zdecydujesz
Sprawdź swój poziom i zobacz jaki kurs językowy jest odpowiedni dla Ciebie, wypełniając internetowy test językowy EFSET. Jest to Standardowy Test Języka Angielskiego. Jeśli chcesz dokładniej sprawdzić swoje umiejętności, wypełnij wersję EFSET PLUS.
Artykuł powstał we współpracy z firmą EF Education.