Michnik: Polski nie stać na przyjęcie 10 tys. uchodźców? To lęk przed ksenofobią i wyraz ksenofobii

Adam Michnik otrzymał nagrodę im. Adama Mickiewicza
Adam Michnik otrzymał nagrodę im. Adama Mickiewicza Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Adam Michnik odebrał w Paryżu Nagrodę im. Adama Mickiewicza, którą wręczono mu za „walkę z ignorancją i nietolerancją”. Dziękując za wyróżnienie, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” odniósł się m.in. do kwestii przybywających do Europy uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu.


W swoim przemówieniu – którego treść opublikował portal Wyborcza.pl – Michnik podkreślił, że dramat uchodźców jest „testem moralnym i politycznym”, na który Europa powinna zareagować solidarnością. Według niego jest to zresztą test nie tylko dla Unii Europejskiej, ale i organizacji międzynarodowych, które powinny Unii pomagać.
Adam Michnik

To, co mówię, jest w sporze z deklaracjami dużej części polskiej klasy politycznej, która powtarza, że Polski nie stać na przyjęcie 10 tysięcy uchodźców. To lęk przed ksenofobią i wyraz tej ksenofobii; jedno i drugie bezmyślne i szkodliwe dla Polski i dla Unii Europejskiej. Czytaj więcej

Redaktor naczelny „Wyborczej” ostrzegł także przed zakusami Rosji Władimira Putina. Rosji, która jest antydemokratyczna w wymiarze wewnętrznym oraz „agresywno-imperialna” w wymiarze zagranicznym, o czym przekonuje się obecnie Ukraina.

Nagrodę im. Adama Mickiewicza przyznaje Trójkąt Weimarski, wyróżniając w ten sposób osoby przyczyniające się do pogłębiania i umacniania współpracy francusko-niemiecko-polskiej. W tym roku nagrodzono również francuskiego filozofa Edgara Morina oraz niemieckiego socjologa Wolfa Lepeniesa.

Nagrody wręczono w siedzibie francuskiego resortu spraw zagranicznych. – To osoba o nieposzlakowanej moralności, konsekwentna w walce o wolność myśli, słowa i o demokrację – tak o Michniku mówił Harlem Désir, francuski sekretarz stanu ds. europejskich.


źródło: Wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. [b]"Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"[/b]

Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. "Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. [b]Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

"Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność".